Home ● foldal   Online ● vendgknyv   Antarktisz ● Dli-sarkvidk   Belps kijra

chat


 
site inf


Szerkeszt: anda;
  Induls: 2012.01.17.
  E-mail:  anda121313@gmail.com

 
ltogatk
Induls: 2012-01-18
 
llat s Nvnyvilga
llat s Nvnyvilga : Halak

Halak


A halak (Pisces) a gerinchrosok (Chordata) trzsnek egy nem rendszertani csoportja. Rgebben egysges osztlyknt tartottk szmon, mra azonban az elsdlegesen vzi gerinces llatok (teht nem a msodlagosan vzi letmdv vlt szrazfldiek, pl. a cetek) gyjtnevv vlt. A ngylbakon (Tetrapoda) kvl a koponysok (Craniata) kldjba tartoz sszes llny hal.

A halak teht nem egysges rendszertani kategria (taxon, illetve kld), mert parafiletikus csoportot alkotnak, mivel nincs olyan kzs levezetett (apomorf) jellemzjk, amely valamennyikre rvnyes volna s semmilyen ms gerinces llatra nem volna rvnyes. Kzs tulajdonsgaik a „nem ngylb” jellegkbl kvetkezik, ami viszont si tulajdonsg, gy csupn ebben az si tulajdonsgban val megegyezs (sznpleziomorfia) jellemzi ket.

A csoporton kvl mg nhny olyan llnycsoport neve is tartalmazza a hal szt, amelyek rendszertanilag valjban nem tartoznak a halak kz. Ilyenek pldul a puhatestek kz tartoz tintahalak (Sepiida), valamint a lndzsahalaknak nevezett apr fejgerinchrosok. Szintn nem hal a bkk vzben l lrvja az ebihal, ahogyan a tbbi ktlt vzben l, halszer alakja sem. Valamennyi ngylb llat, gy az ember is az embrionlis fejldse egy jellemz szakaszban halhoz hasonl, mivel az egyedfejlds sorn lthatv vlhatnak a kzs evolcis mlt nyomai.

Napjainkra tbb mint 31 000 fajuk ismert s rendszerezett, ebbl a recens fajok szma 28 000.[1] A Termszetvdelmi Vilgszvetsg (IUCN) Vrs Listja 1200 veszlyeztetett fajt sorol fel, de a vizsglat kevesebb, mint 3000 halfajra terjedt ki, gy a veszlyeztetett halfajok szma ennl jval nagyobb.

A halak rendszerezsnek trtnete

Linn megalkotta a halak (Pisces) osztlyt 1758-ban anlkl, hogy sejtette volna, mi mindent fognak pr vszzad alatt ebbe a fogalomkrbe helyezni. A problma azzal kezddtt, hogy a korabeli zoolgia a krszjakat s a porcos halakat is ide sorolta, br mr Linn is rezte, hogy nem ide valk, - de mg nem tudott velk mit kezdeni. Ezrt eleinte az elbbieket a frgekhez, az utbbiakat a ktltekhez sorolta, - sok ms llnnyel egytt.

Ezutn felfedeztk a fejgerinchrosok kz tartoz lndzsahalakat. Alighogy a zoolgia a halak fogalomkrn ezt a nem ppen szerencss bvtst vgrehajtotta, mris jttek a paleontolgusok s egy csapat slnyt soroltak minden klnsebb aggly nlkl a halak kz. Ezzel elrtk azt, hogy mindaz aminek legalbb gerinchrja volt s vzben lt, gyakorlatilag a halakhoz kerlt. De mr a 19. szzad kzepn Johannes Peter Mller, aki a berlini Humboldt Egyetem sszehasonlt anatmusa volt, rjtt hogy tl heterogn llatcsoportok kerltek a halak gyjtfogalma al. Ezrt elbb mg csak a halak osztlyn bell klnbztetett meg 6 alosztlyt, ksbb azonban a halak egysges Pisces osztlyt feladva 4 nll osztlyt lltott fel a helybe.

Hossz utat tett meg az ichthiolgia, mg a kezdeti korszernek tekintett fejldstrtneti rendszertanhoz eljutott a 20. szzad elejn, hiszen a legltalnosabban elfogadott Lev Szemjonovics Berg-fle rendszerben  mr 2 altrzs, 2 fosztly, 12 osztly, 120 rend kpviselte a valaha egyetlen osztlyba sorolt halakat. m nem ktsges, hogy mg hossz utat kell megtennie, amg a "halak", illetve a gerincesek rendszerezse legalbb nagy vonsokban nyugvpontra juthat:

„A halak fejldstrtnetnek krlbell tz szzalkt ismerjk, annak is csak egyes rszeit s valszn, hogy a teljes fejldstrtnetket soha nem fogjuk megismerni.”

– Joseph S. Nelson, Fishes of the World, 2006

A modern kladisztikus rendszerek az llnyeket nem taxonokba, hanem kldokba soroljk. Emellett persze hasznlatban maradt a hagyomnyos nomenklatra is.

Anatmia s fiziolgia

A halak teste hrom testtjra tagolhat, fejre (caput), trzsre (thorax) s farokra (cauda). A testalak vltozatos, ez nagyon jl tkrzi a klnbz halfajok letmdjt (s nem rendszertani besorolst).

Kltakar

Pataki pisztrng (Salvelinus fontinalis)

A halak bre egymstl vilgosan megklnbztethet kt rtegbl ll: a tbbrteg, el nem szarusod hmbl (epidermis) s a vastag irhbl (cutis). A hmban sok a nylkt termel sejtcsoport. A mlytengeri halaknl a hmban mirigyszer vilgt sejtek is megtallhatk. Egyes desvzi pontyflk, mint pldul a dvrkeszeg (Abramis brama), klnleges tulajdonsga a hm felletn kpzd nszkits, a dorozsma. Minden hal testt nylkarteg fedi, ennek megvastagodsa vagy elvkonyodsa a hal pusztulshoz vezet.

A nylkarteg hrom f funkcija:

  • az ozmzis szablyozsa;
  • az ektoparazitk s baktriumok elleni vdelem;
  • a turbulencia cskkentse.

A nylkarteg kiegszt funkcii:

  • segti a brlgzst – A halak, akrcsak az emberek, a brn keresztl is llegeznek. Ha a nylkahrtya mennyisge vagy minsge vltozik akkor az rnyomja blyegt a brn keresztli gzramlsra is;
  • segti a hibernlst – afrikai gtehalak (Protopterus);
  • ivadkgondozs eszkze
    • fszekptanyag – gurmiflk (Anabantidae), pikflk (Gasterosteidae);
    • tpllk – az zsiai macskaharcsk (Mystus) s a diszkoszhalak (Symphysodon) nylkt termelnek ivadkaik etetshez;
  • vdekezs eszkze
    • fizikai vdelem – a nylkahalak (Myxini) veszlyhelyzetben nagy mennyisg nylkt termelnek, ami egyrszt fizikai vdelmet nyjt, msrszt elriasztja a ragadozkat. Ha egy nylkahalat tengervzzel tlttt vdrbe helyeznk, nhny ra leforgsa alatt csaknem teljesen elnylkstja a vizet;
    • kmiai vdelem – egyes fajoknl mrgez, pldul a vrs-tengeri nyelvhal (Pardochirus marmoratus) s a papagjhalflk (Scaridae) esetben;
    • fajtrsak riasztsa – a csontos halak (Osteichthyes) tbbsge rendelkezik gynevezett vak sejtekkel, amelyek riasztanyagokat termelnek s trolnak. Ez az anyag nem szksgszeren fajspecifikus.

Az irha tbb ktszvet rtegbl ll, gazdag vrednyekben s idegekben. Itt tallhatak a tapintideg-vgzdsek s a sznsejtek. Az irha vagy csupasz, vagy kemny tmasztszveti kpzdmnyek bortjk, pldul brfogak, tvisek, csontpajzsok vagy pikkelyek. A pikkelyek nem cserldnek, a testtel egytt fejldnek, s ekzben gyr alak rtegek rakdnak le. Ezekbl a nvekedsi rtegekbl kiszmthat a halak letkora. A csontos halak pikkelyeit prusok s csatornarendszerek jellemzik; a porcos halakkal szemben a bels rszk reges, vagyis a pulpa hinyzik.

A fejlettebb halak pikkelyei tetcserpszeren fedik egymst. Alakjuk szerint megklnbztetjk az albbi pikkelytpusokat:

  • plakoid (pl.: porcos halak)
  • kozmoid (pl.: izmosszj halak)
  • ganoid (pl.: kajmnhalflk)
  • cikloid: (pl.: pontyflk)
  • ktenoid (pl.: sgralakak)

Egyes halak pikkelyei kicsinyek (pl.: angolnaflk, cskflk), cskevnyesek (pl.: tsks pik), st egyes fajokon egyltaln nincs pikkely (pl.: tsksharcsa), mg ms halfajokon a pikkelyek sszenhetnek csontlemezekk (pl.: porcos- s csontos vrteshalak, pnclosharcsa-flk).

A halakat tbbnyire a rjuk jellemz tpus pikkelyek bortjk. Mivel a klnbz halcsoportok pikkelyei igen klnbzek, ezrt a pikkelykplet fontos halhatroz kplet. Ehhez a kplethez a hosszanti s keresztirny pikkelysorok megszmllsval jutunk. Pldul a ponty (Cyprinus carpio) oldalvonali pikkelyeinek szma 37, fltte 6, alatta szintn 6 pikkelysor tallhat – pikkelykplete teht 37 - 6/6.

rzkels

Szag- s zrzkels

Valamivel a szj fltt helyezkedik el a fejen tallhat egy vagy kt orrnyls, amelyek a szaglgdrben (orrregben) folytatdnak. A kt szaglgdr az llkapcsosoknl (Gnathostomata) jelent meg az ordovcium idszakban, az llkapocs nlkli halaknak csak egy kzponti orrnylsuk s szaglgdrk van.

A szaglgdrk belsejben tallhat a szaglhm, melynek elrendezse olyan, hogy szs kzben a vz tramlik rajtuk, st a fejlettebb halak ezt az ramlst bizonyos izmaikkal szablyozni is kpesek.

A szaglst s zlelst illeten a halak vzi letmdjuk miatt klnleges helyzetben vannak. zlelni, - szagolni is tudjk az zeket - lnyegben csak a ngy fcsoportot kpesek: az des, savany, ss s keser zt. Ezt a ngyfle zcsoportot viszont olyan hgtsban is megrzik, amire az ember zlelszervei messze nem reaglnak. A gzokhoz ktd vegyi szagingereket a halak nem kpesek rzkelni, azonban a ngy alapzen kvl ms szaganyagokat is kpesek felismerni. Ismeretes, hogy a rajban l halak olyan anyagokat vlasztanak ki, amelyek a rajt egytt tartjk; pldul a frge cselle (Phoxinus phoxinus) esetben a megsebeslt rajtrsak testnedvei meneklsi reakcit vltanak ki a rajbl. Az zekkel kapcsolatos vegyi ingereken kvl a hmrsklet vltozsait is kpesek az orrban rzkelni.

A legtbb hal esetben a szaglgdrknek nincs kapcsolatuk a szjreggel. Az legsibb haltpusok szaglgdrei vakon vgzdnek, azonban a fejlettebb halaknak oldalanknt egy ells s egy htuls orrnylsuk van. Ezen halak esetben a vz az ells s a htuls nylsokat sszekt csatornkon ramlik t. Ms a helyzet a bels orrnyls tdshalaknl (Dipnoi). Nluk az orr hts nylsa sszekttetsben van a garat fels rszvel, gy, mint a ngylbaknl (Tetrapoda). Ez jelents evolcis jts volt a szrazfldi gerincesek kialakulsa szempontjbl.

A rgebbi felttelezsek szerint az si „ngylb halak” kt, htuls orrnylsai vndoroltak az vmillik sorn a garat fel, s gy alakult ki a szrazfldi gerincesekre jellemz mai nazlis felpts. Ha ez valban gy trtnt, akkor az orrnylsoknak valamikor t kellett vndorolniuk a fels fogsoron, illetve az annak anatmiailag megfelel struktrkon. Erre nzve azonban bizonytkot sokig nem sikerlt tallni. Az als devonbl szrmaz, a knai Yunnan tartomnyban megtallt leletek azonban eloszlattk az utols szkeptikus hangokat is. A Kenichthys campbelli (Zhang Miman, 1993) nvre keresztelt, a szrazfldi gerincesek egyik kzvetlen eldjeknt szmon tartott shalrl sikerlt bebizonytani, hogy az evolcis kirakjtk egyik hinyz darabja. A rekonstrult fosszlikon a hts orrnyls nem a klvilgba s nem is a garatba nylik, hanem a fogsor egyik rsbe szjadzik. A Kenichthys egy tkletes tmenet, olyan mint egy pillanatfelvtel a trzsfejlds egy addig mg ismeretlen korszakbl.

A szjnyls elhelyezkedse, mrete s alakja szintn igen vltozatos, az adott faj letmdjt tkrzi. A halak szjllsnak fbb tpusai:

  • krszj (pl.: ingolk)
  • vglls (pl.: lazacflk)
  • fels lls (pl.: csukaalakak)
  • als lls (pl.: harcsaalakak)
  • cscsba nyl (pl.: pontyalakak)

Lts

A nylkahalak ltszerveit egy brrteg fedi, valamint nluk mg nem jelent meg a szemlencse s a szivrvnyhrtya sem, ezrt kpltsra nem kpesek. Emellett azonban kltakarjuk is tartalmaz fnyrzkeny receptorokat.

Az ingolktl kezdve a fejlettebb halak pros s ltalban nagy, oldallls fejlett hlyagszemekkel rendelkeznek, amelyek segtsgvel kpesek a kpltsra. Mivel szemeik a fej kt oldaln helyezkednek el, lttereik alig vagy egyltaln nem fedik egymst, trltsuk nincs. Szemeik kln-kln is mozgathatk.

ltalnossgban azonban elmondhatjuk, hogy a halak szeme nagy s jl fejlett. Kzeli ltsra vannak berendezve, nagy tvolsgba nem ltnak el. A szemlencse kemny, gmb alak s a grblete nem vltoztathat, messze elre ll, gyhogy a fny minden irnybl thatolhat rajta. A fnynek a szemfenkre val gyjtse a lehet legnagyobb mrtk. A szemfenkbe sokszor fnyl kristlyok vannak begyazdva, s ezek a macskaszemhez hasonlan biztostjk a gyenge fny teljes kihasznlst. A szem szaruhrtyja lapos, kevss velt. Mivel a szem a kzeli ltsra van berendezve, nagyobb tvolsgokra egy kln izom segtsgvel kell alkalmazkodnia, amely a lencst kzelti az ideghrtyhoz. A fogaspontyalakak (Cyprinodontiformes) kz tartoz ngyszem halak (Anablepidae) szemnek felptse egyedlll. Nluk a szaruhrtyt s a pupillt a kthrtya egy szklete kt egyms fltti rszre osztja, ami lehetv teszi, hogy a vz fltt s alatt egyarnt jl lssanak. A megvilgtott parti szakaszokon s a sekly vizekben l halak szemei a legfejlettebbek, az ilyen fajoknak jl fejlett kplt kpessgk is van. A ksrleti llatok mg mrtani brk s betk megklnbztetst is megtanuljk. A sznrzkk fejlett. A halak ltjk a szneket, de nem mindegyiket s a sznrnyalatokat sem tudjk megklnbztetni. Azonban a halak ltsa az emberi szemnek lthatatlan ultraibolya sugrzsra is kiterjed. A krnyezethez val alkalmazkods teht maga a lts (szemek) kzvettsvel megy vgbe, ez a tulajdonsg a megvakult halaknl elvsz. Pldul a pontylazacflk (Characidae) kz tartoz vak mexiki barlanglazac (Astyanax mexicanus), amelyek egsz teste halvny rzsaszn, mivel nluk nincs pigmentkpzds.

Tapints

A halak a tapintrzkk segtsgvel kpesek a hmrskletklnbsget, fjdalmat, rintst, a vzramlst, a sajt, illetve az idegen testektl ered mozgst rzkelni. A halak testnek egsz fellete tele van mechanoreceptorokkal, amelyek az idegrostok vgzdsei lvn, a felhmbl kinyl apr ostorszer plcikk segtsgvel tovbbvezetik az rintstl s rzkdstl szrmaz ingereket. Az receptorok egyes helyeken tmegesem fordulnak el, gy a fejen, a szjban s a szj krnykn, a bajuszszlakon s az szkon.

A fejlettebb halak tbbsgn egy meghatrozott vonal mentn sorban llnak a plcika formj receptorok, amelyek a br s a pikkelyek alatt vkony, nylkval telt csatornban foglalnak helyet. Ez az oldalvonal (linea lateralis) amely a vzben l gerincesek jellegzetes trbeli tvtapint szerve. Ez a szerv sszekapcsoldik a fejben tallhat bels fllel, melynek rszei egyebek kztt a hrtys labirintus, a flkrs vjratok s a flk (otholit). Maga a labirintus apr csontocskk lnca, az gynevezett Weber-fle kszlk. Ez a csontos halaknl sszekttetsben ll az szhlyaggal.

Vzrendszer

A sgr csontvza

szk s helyvltoztats

A Lampanyctodes hectoris kls anatmija. 1. kopoltyfed; 2. oldalvonal; 3. htsz; 4. zsrsz; 5. faroktest; 6. faroksz; 7. farok alatti sz; 8. fotofrk; 9. hasszk; 10. mellszk.

A kezdetleges halak, mint pldul a nylkahalak (Myxini) s az ingolk (Petromyzontida) csak farokszval rendelkeznek, az angolnaalakakhoz (Anguilliformes) hasonlan kgyzva mozognak. Szmos kihalt shalnak is csak farokszja volt. Ezek a halak is kgyztak, vagy a cpkhoz (Selachimorpha) hasonlan csak a farokszjukkal hajtottk magukat, de azokkal ellenttben nem tvolodtak el nagyon a tengerfenktl.

A porcos halak (Chondrichthyes) srsge mg mindig nagyobb mint a vz, de nagy mret mjukkal cskkentve a srsgket, s szles, merev, oldalstabiliztorknt mkd mellszival kihasznlva a felhajtert kpesek r, hogy tartsan magasra sszanak a vzben. De mg gy is elsllyednnek, ha nem hajtank magukat folyamatosan. A cpk testk hullmz mozgsukkal s ers farkcsapsokkal hajtjk magukat, akr seik. A rjaszerek (Batoidea) kifejlesztettek egy energiatakarkosabb mdszert: szinte teljesen a felhajterre hagyatkoznak. Testk lelapult, farkuk elcskevnyesedett, mellszik oldalirny hromszgekk nagyobbodtak, melyek hullmz mozgsval hajtjk magukat elre.

A csontos halak (Osteichthyes) megoldottk a srsg problmjt: kifejlesztettk az szhlyagot. Az szhlyag egy elbl eredet gzzal telt szerv, a td evolcis se, amely a csontos halak fajlagos srsgt hivatott cskkenteni. Ez sokkal hatsosabb, mint a porcos halak mja, radsul gztartalma szablyozhat. Szmos csontos hal esetben elcskevnyesedett, de szvettani megfelelje mindenhol megtallhat.

A sugarasszj halak (Actinopterygii) osztlyba tartoz csontos halak vgtagjai tulajdonkppen lvgtagok. Nluk az uszonyok nem egyebek, mint szsugrr mdosult, meghosszabodott pikkelyekbl ll s hrtyval sszekttt lemezek sora. A halak szinak tbb-kevsb fejlett tmasztvzuk van. A pratlan szk gynevezett sztartkon nyugszanak, amelyek a sugarasszj halakban mlyen benylnak a testbe s laza rintkezsben llnak a gerincoszlop tvisnylvnyaival, de nem kapcsoldnak ssze a csontos vzzal.

A sugarasszj halak mozgstpusuk szerint az albbi csoportokba oszthatk:

  • angolna tpus: rugalmas, megnylt halakra jellemz kgyz mozgs.
  • makrla tpus: egyenes mozgs, kitartan sz halak, a test merevsge miatt nehezen vesznek hirtelen fordulatot s lassan gyorsulnak.
  • brndhal tpus: a test merev, a hullmz mozgs kizrlag a farokszra korltozdik.
  • tonhal tpus: a farok sarl alak, amely rvnykpzdst cskkenti. Vkony s merev faroknyl jellemzi e halakat, ezrt k a leggyorsabb szk, viszont a hirtelen gyorsulsra nem kpesek, mivel a faroksz fellete viszonylag kicsi.
  • pisztrng tpus: hirtelen gyorsulsra kpesek, mivel a faroksz szles s lapos, viszont a faroksz kitart szsra nem alkalmas, mivel nagy az rvnykpzds.
  • csuka tpus: rugalmas testk hirtelen, lksszer kirohansokat tesz lehetv. Ez a lesbl tmad ragadoz halakra jellemz.
  • jhal tpus: mivel apr tpllkot fogyasztanak melyekhez pontos s sszehangolt mozgsra van szksg, ezrt jl kormnyoznak, viszont lassan sznak.

A sugarasszj halakkal ellenttben az izmosszj h00000000000alaknl (Sarcopterygii) a pros szkat csontok tmasztjk meg, szsugarai ktoldalt kapcsoldnak a bels csontos vzhoz, nem a gerincoszlophoz. Ezek a szk mr valdi vgtagoknak szmtanak. Ebbl alakultak ki az evolci sorn a ngylbak (Tetrapoda) lbai.

Tpllkozs, emszts

Gzcsere

Kopoltyk a trzstl elvlasztott 

A halak az letmkdskhz szksges oxignt a vzbl veszik fel. A gzcsere, azaz az oxignfelvtel s a keletkez szn-dioxid leadsa kisebb rszt brn t, nagyobb rszt a kopoltyn (branchia) keresztl trtnik. Azonban egyes halak kpesek az oxignt kzvetlenl a lgkrbl is felvenni.

A ma is l kezdetleges halak (nylkahalak, ingolk), s a kihalt llkapocs nlkli shalak kopoltyja egyszer felpts. A test kt oldaln elhelyezked egy vagy tbb lyukszer kopoltynyls egyszer kopoltyzskokban vgzdik.

A fejlettebb kopoltyval rendelkez halak kopoltyk vzt specilis csontok, a kopoltyvek alkotjk. A kopoltyvek a porcos halak halak tbbsgnl csupaszok, azonban a csontos halak s a porcos halak kz tartoz tmrfejek esetben a kopoltyveket mozgkony kopoltyfedk (operculum) vdik. A csontos halaknl a kopoltyv ells rszn tbb tskesor tallhat, vltoz hosszsg tskkbl, amelyek egyttesen a szjreg fel egy szrt, gynevezett kopoltykosarat alkotnak.

A kopolty lgzfelsznt a kopoltylemezek alkotjk, amelyek erekkel srn tjrt brkitremkedsek. A kopoltykban lv artris kapillrisrendszerben, a vr-vz hatr mindssze 1 μm vastag. A lgzs gy trtnik, hogy a kopoltyreg - amelyben az vek fekszenek - kitgul. Tguls kzben a szjregen keresztl vz ramlik be, elhalad a lemezkk eltt, ezalatt vr felveszi a vzben oldott oxignt, illetve leadja a szndioxidot, a vz pedig a kopoltyreg egy szkletn t a kopoltyrseken keresztl kilkdik. A lgzmozdulatok teme a vz hmrsklettl s oxigntartalmtl, az anyagcsere gyorsasgtl s a hal izgalmi llapottl fggen lassul vagy gyorsul.

Egyes halak jrulkosan (akcesszorikusan), vagy csak szinte kizrlag lgkri levegt llegeznek.

A jrulkos lgzsek pldul a labirintkopoltys halak (Anabantidae), amelyek labirintszervnek nylsai a fejen tallhatak a kopoltyrsek mgtt. Ez a labirintszerv a lgzsre gyakran mr nem alkalmas kopoltyt tmogatja (kevs a vzben lv oldott oxign), ezrt az oxignt felszni lgzssel veszik fel. Msik nagy csoport a blllegzk csoportja, nluk a lgzszerv a bl nylkahrtyja (pl.: egyes harcsaalakak, rti csk). A harmadik csoportjuknl maga a kopoltyreg tdszer, zsk alak kitremlsei a lgzlabirintusok, amelyek a szjreggel sszekttetsben llnak, biztostjk a vzen kvli lgzst. (pl.: Periophthalmus, kgyfej hal, angolna.) Nluk a vz elhagyst a kopoltyrs szoros bezrdsa teszi lehetv.

Az ikrz fogaspontyflk (Cyprinodontidae) kz tartoz, Amerikban honos Rivulus marmoratus miutn a kis tavak kiszradnak, rkok sta regekbe hzdik, rendkvli szrazsgok idejn azonban mg ezek a lyukak is eltnnek, ilyenkor korhadt fatrzsekbe kltzik, ahol akr hnapokig is letben marad, ksznheten annak, hogy a lgkri oxignt kpes tartsan kzvetlenl felvenni. Ez a sugarasszj halak (Actinopterygii) kztt egyedlll kpessg.

A tdshalak (Dipnoi) vrednyekben gazdag vlaszfalakkal teli szhlyagot hasznlnak tdknt, amely a krnyezet fggvnyben elsdleges vagy msodlagos lgzszerv. A tdshalak szhlyag-ventillcijnak mechanizmusa nagyon hasonlt egyrszt a kopoltys lgzsre, msrszt a ktltek tdlgzsre, viszont nagyon klnbzik a legtbb szrazfldi ngylbak lgzstl. A tdshalak kz tartoz gtehalalakak (Lepidosireniformes) lrvinak kls kopoltyik vannak, akrcsak a gtelrvknak, a fej kt oldaln viselt bojtos vagy toll alak fggelkek alakjban, amelyek ksbb visszafejldnek.

Kerings s hhztarts

A halak ktreg szve. A vrramls irnyt a nyilak jellik. Ennek irnyban: vns bl (sinus venosus) – pitvar (atrium) – kamra (ventriculus) – aortahagyma (conus arteriosus).

A halak keringsi rendszere egy vrkr, a szven csak vns vr folyik keresztl. A szv a kopoltyreg mgtt, a vllv eltt, szvburokban helyezkedik el. A halak egyszer szvnek rszei: a pitvar s a kamra. A pitvar eltt egy nagy trfogat, de vkony fal duzzanat, a vns bl tallhat meg. A szv mkdse kzben elbb a vns bl, aztn a pitvar, majd a kamra hzdik ssze. A kamrbl kiprselt vr visszaramlst billentypr akadlyozza meg.

A hasi aorta a kopoltyk tvhez fut s ott mindegyik kopoltyhoz lead egy-egy gat, amelyek a kopoltykban kapillrisokra gaznak. A jrulkos lgzszerv halakban a vr egy rsze ezekhez a szervekhez is eljut. A gzcsere utn a kopoltykbl az oxignds vr a kopoltyk elvezet artriiba kerl. Ez a kilp ngy aorta a koponyaalapon oldalanknt egyesl a kt aortagykrben. Ebbl az artris krbl lpnek ki elrefel a fej vererei, htrafel pedig a leszllaorta. Ez utbbi az izomzat s a zsigeri szervek fel ad le gakat, majd a farokartriban folytatdik. (a szemforgathalak faroknyeln ds rhlzat tallhat, amelyek kisegt lgzszervknt is mkdnek) A farok terletrl a vns vrt a farokvna szedi ssze, majd belp a hasregbe. Itt kettgazik s a vese szvetbe frdik, ahol kapillrisokra bomlik. A vesbl elfoly vrt a pros, htuls fvna vezeti a szv fel, amibe belpnek a zsigeri szervek vni. A fej vns vrt a pros ells fvna gyjti ssze, amelyek sszefolynak a htuls fvnkkal (Cuvier-fle vezetk). Az emsztrendszerbl rkez vnk a mjkapu erben egyeslnek. A mjbl elfoly vrt a mjvna gyjti ssze s vezeti vissza a vns blbe.

A halak vre a tbbi gerinces llathoz viszonytva nagyon kis mennyisg. Benne a vrsvrsejtek szma is kevs (2 milli/mm2), br ezek mrete csaknem ktszer akkora, mint az emberben. A legtbb hal vrplazmjban kifejezetten mrgez hats fehrjk vannak. A halak vrsejtjei a fejvesben s a bl kanyarulatai kztt fekv lpben keletkeznek, s elssorban a mjban bomlanak le.

Az ellenramls elve.

A halak tbbsge vltoz testhmrsklet (poikiloterm) llnyek, ami azt jelenti, hogy testhmrskletk a krnyezet hmrsklettl fggen vltozik, alig 0. 5 - 1 C. fokkal haladja meg azt (Nikolski, 1962). letfolyamatainak sebessge teht a krnyez vz hmrsklettl fgg. Mivel a kopoltyk szintjn nagy a hcsere, ezrt ott a vr llandan lehl. gy szinte minden halfajnl loklis s jelents hmrsklet-cskkens alakulhatna ki, a test klnbz rszei eltr hmrskletek lehetnnek. Azonban ez nem gy van. Ahhoz, hogy melegen maradjanak a szveteknek egy olyan mechanizmusra van szksgk amely a termelt ht visszatartja. Ez a klnleges, az ellenramls elve alapjn mkd szerv, a csodarece (rate mirabile) segtsgvel valsul meg. A csodarece a melegen tartand szvetek kzelben helyezkedik el, (csontos halakban az szhlyag als rsznek falban). A csodarece a mozgs sorn a trzsizomzatban keletkezett ht kpes trolni. A kopoltyktl rkez hideg vr a csodarecn thalad, mikzben a trolt ht tadja a hideg oxignes vrnek (a meleg vrt tartalmaz vns kapillrisok mellett halad ellenttes irnyba), gy a felmelegedett oxignes vr a meleg testrszekbe jut, gy az oxignnel dsult vr, s maga a test hmrsklete nem cskken le.

A hidegebb krnyezetben l halaknl (sarkkri s mlytengeri fajok) a csodarece s az ezzel trsul hvisszatart kpessg fejlettebb, mint a melegebb vizekben l halaknl. A tonhalaknl a csodarece a htgerinc kzelben, a mioglobinban gazdag szizomban is megtallhat. Az szizom, mint a gyors szst segt izom, ennek sszehzdshoz magasabb hmrskletre van szksg, gy a tonhal szizmnak hmrsklete, ksznheten a csodarecnek 7-10 C-os vzben elri a 30 C fokot. Csodarecje a porcos halaknak is van. Mivel a cpk aktv ragadozk, nluk a csodarece a szemekben, az agyban s az izmokban is megtallhat. Ezen szervek hmrsklete 15 C-al is melegebb lehet, mint a tengervz.

A fehrje-anyagcsere vgtermke halaknl 70-80 szzalkban ammnia s 20-30 szzalkban karbamid. A nagyarny ammnia-kivlaszts cskkenti a dezaminlsnak s a karbamidszintzisnek ksznhet hvesztesget. Ez a tny, valamint az, hogy a halak tbbsge nem fordt energit az lland testhmrsklet fenntartsra, teszi lehetv a meleg vr llatoknl sok esetben hatkonyabb energia- s fehrjehasznostst. A halak alapanyagcserjnek energiaszksglete csupn egytizede-egyhuszada a meleg vr llatoknak.

A halak energiaszksglete fgg: a vz hmrsklettl (minden 10 C vzhfok-emelkeds - az optimum elrsig - kzel megktszerezi az anyagcsere sebessgt), a hal mrettl (mivel az anyagcsere a test trfogatval arnyos), a tpllk sszetteltl s a hal lettani aktivitstl (pl.: szaporods). A test fenntartsnak s a nvekedsnek halfajonknt vltoz az energiaignye. Egy kilogramm hstbblet ellltshoz (akvakultrban) krlbell 8,4-19,3 megajoule szksges.

A halaknak nincs pajzsmirigyk, se mellkpajzsmirigyk. A pajzsmirigy helyett diffz sejtcsoport, pajzstsz br ilyen szerepkrrel. Ez funckcionalitsban hasonl szvetllomny, amely szvettanilag nagyon hasonlt az emlsk pajzsmirigyre. Ezek a sejtek termelik illetve raktrozzk a klnfle jdtartalm fehrjket s hormonokat.

Ozmoregulci s kivlaszts

A halak bre fligtereszt hrtya, ami azt jelenti, hogy az oldatban (a vzben) lev egyik anyag molekulit tengedi, a msikt azonban nem. A test skoncentrcijnak kiegyenltdse a fligtereszt brn keresztl gy megy vgbe, hogy a hal testbl tiszta vzmolekulk lpnek ki akkor, ha nagyobb skoncentrcij vz veszi krl, mint amilyet a test maga tartalmaz. Az ellenkez esetben amikor a testfolyadk svnyi skban gazdagabb mint a krnyez vz, akkor vzmolekulk vndorolnak be a sejtekbe.

Az desvzi halak vesje nagy mennyisg vizeletet vlaszt ki (ammonotlikus szervezetek). Mivel a testnedvk tmnyebb, mint a krlttk lv kzeg, ezrt brkn keresztl vizet vesznek fel (nincs szksgk ivsra).

A tengeri halaknl pont ennek az ellenkezje trtnik. A tengervz ssabb mint a hal testnedvei, gy a testnedvek a brn keresztl a ss vzbe ramlanak. A kiszrads elkerlse rdekben, az ozmzis sorn elvesztett vizet ptoljk, tengervizet isznak. A sk kivlasztsa utn a vesk csak igen kis mennyisg, de nagyon tmny vizeletet termelnek.

Kivtelek:

  • A brakkvzben l halak minden krosods nlkl elviselik az tmenetet (pl.: jvai lvhal, szemforgathalak)
  • A legfejlettebb ozmoregulcival azok az anadrom s katadrom halfajok rendelkeznek (szles str kpessgek), amelyek az des s a tengervz kztt vndorolnak (pl.: viza, gorbusalazac). Viszont az desvzi halak kztt is akadnak a vz startalmra tbb-kevsb tolerns (eurihalin) fajok (pl.: nyldomolyk, jszkeszeg, folyami gb, kilenctsks pik).
  • A cpk, tmrfejek, s bojtosszj halak testnek ionkoncentrcija a krnyezetvel kzel azonos azltal, hogy a nitrognszrmazk vgtermkeket (karbamid, trimetilamin) visszatartjk.

A halaknak fejldstani rtelemben ktfle vesjk alakult ki. Az elvese (pronephros), melynek a kivezetcsve (Wolff-fle cs) a klokban vgzdik. A kivlasztcsatornban a szervezet szmra szksges anyagok visszaszvdnak, a maradk pedig kirl a krnyezetbe. Az elvese vrkpz szerv, a nyirokrendszer tagjaknt is mkdik. A msik az svese (mesonephros) tpus kivlasztszerv. Az rgomolyagokat ebben a vesetpusban a kivlasztcsatorna kettzete bortja be, ez a Bowman-tok. Itt is a kivlasztcsatornk visszaszvjk a szervezet szmra szksges anyagokat, s szintn a Wolff-fle csbe torkollnak. Ez a cs a hgyhlyagba nylik, majd onnan a hgyvezetk viszi a vizeletet a klok fel (a hgyhlyag viszont sok halfajban hinyzik).

A hal felhasznlsa

Halszat s halfeldolgozs az kori Egyiptomban

A Drvbl kifogott csuka (Esox lucius)

Szmos halfaj fontos tpllkul szolgl az ember szmra (ehet halak). Az ehet halfajok izomzatbl ksztett lelmiszeripari nyersanyagot, flksztermket vagy ksztermket hal nven hagyomnyosan megklnbztetik a hstl, amely alatt kifejezetten a madarak s emlsk izomszvetbl s bels szerveibl nyert lelmiszereket rtik.

A sok utd lehetv teszi a gyors s gazdasgos szaportsukat s halszatukat. A gasztronmiai irodalomban szles krben megklnbztetik a „barna hs halakat” (pl.: ponty, busa, amur) a „fehr hs halaktl” (pl.: pisztrng, harcsa, fogassll). A kt csoport konyhai elksztsnek s felszolglsnak szablyaik eltrnek. Ez a mestersges csoportosts, (br nyilvnvalan biolgiai megfigyelseken alapul) a rendszertannal semmifle sszefggsbe nem hozhat.

A halnak az emlsllat s madr hstl val megklnbztetse a zsid-keresztny-iszlm kultrkrben a bibliai idkig nylik vissza. A Tra kifejezetten klnbsget tesz, amikor gy r: „…juhot s szarvasmarht vgni nekik… gyjteni a tenger minden halt…” (Mzes negyedik knyve, 11:22) Ebbl kvetkezen a judaizmus egybknt rendkvl szigor tkezsi szablyai is enyhbbek a halra nzve: nem kell kser mdon vgni s kivreztetni, nem kell a tejes telektl elvlasztani. A judaizmus szablyai szerint az lelmiszereknek hrom kategrija van a hsos, a tejes s semleges. A hal a harmadik kategriba tartozik a zldsgflk, gymlcsk, fszerek, magvak, s, vz trsasgban. A keresztnysg krben szintn gyakran szerepel a hal a bjti telek kztt.

{forrs}

 

G-Portl Histria - Avagy a kezdetektl napjainkig


Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.