Fka
A fka a valdi fkaflk (Phocidae) s a flesfkaflk (Otariidae) csaldjba tartoz tengeri ragadoz emlsllatok sszefoglal neve. A fkk legkzelebbi rokonai a rozmrok.
A fkk letmdja egyarnt vzhez s szrazfldhz kttt, a szrazfldn esetlenl mozognak. Testk ors alak, ramvonalas. Mells vgtagjaik szlbakk alakultak, a htsk elcskevnyesedtek. Orrlyukaik teljesen elzrhatk. Halakkal, rkokkal tpllkoznak.
Megjelensk : A fkk kltakarja ms emlskhez hasonl felpts: felhmbl, irhbl s a br alatti zsrrtegbl ll. Az irhban helyezkednek el a szrtszk, az izzadsg- s a faggymirigyek.
A fkk szrzete hosszabb, durva fedszrkbl s srbb, rvid, finom bels szrzetbl ll.
A valdi fkk szrzetn sok esetben jellegzetes mintzat lthat. Htuk tbbnyire sttebb szn, mint hasuk. Ez azt a clt szolglja, hogy a vzben sz llat beleolvadjon krnyezetbe. A sznezet fgghet a nemtl, a szalagos fka hmjnek pldul feltn fekete-fehr rajzolata van, mg a nstny mintzata sokkal kevsb feltn. Ezzel szemben a flesfkk egsz teste azonos szn. A sznezet a kortl is fgg. A jgen ell fkk kicsinyei ltalban fehrek. Ez a rejtzst is szolglja. A szrazfldn szaporod bartfkk s elefntfkk, valamint a flesfkk viszont fekete vagy sttbarna prmmel szletnek.
A fkk vedleni is szoktak. A hlyagos fkk s a borjfkk els vedlsre mg az anyamhben kerl sor; ms fkk nhny hetes vagy hnapos korban vedlik le szletskori szrzetket. A ksbbiekben vente ismtldik a vedls. Klnsen ltvnyos ez a folyamat a bartfkknl s az elefntfkknl, amelyek nagy cafatokban vedlik le feleslegess vlt brrtegket.
A cetflk jindulat potyautasaival ellenttben a fkkon parazita vrszv tetvek lnek, elssorban a szemek, az orr s a vgblnyls krl.
A br alatt sszefgg zsrrteg van. Ennek f feladata az, hogy a hideg tengerben l llatot megvdje a kihlstl. A zsrrteg nem egyenletesen burkolja be az llat testt, legvastagabb a fka htn s farn, mg legvkonyabb a mells uszonyokon. Ezrt a fkk, hogy ne fzzanak, gyakran a vz fl emelik uszonyaikat.
Idegrendszerk, rzkszerveik [szerkeszts]
A fkk agya nem nagyobb, mint a hasonl nagysg szrazfldi ragadozk, viszont barzdltabb azoknl. Egy kpos fka agyt 320 g slynak mrtk.
Az szlbak szeme a vz alatti ltshoz alkalmazkodott, ezrt a szrazon csak a kzeli trgyakat ltjk lesen. Vz alatt viszont lesen ltnak, s kevs fnyben is sok rszletet kpesek megklnbztetni. Az mg nem egyrtelmen tisztzott, hogy a fkknak van-e sznltsuk.
A fkknak elg j szaglsuk van. Trsas letkben nagy jelentsge van egyms megszaglsnak.
A fkk zlelkpessgt mg nem tanulmnyoztk; zlelbimbik mindenesetre vannak.
Az rzkszervek kz sorolhat a fkk bajsza (vibrissae) is. A hossz, merev szrszlak nagyobb rsze a fels ajkon n, de vannak bajuszszlak a szemek fltt ("szemldk") s az orrnylsok mellett is. A bajuszszlaknak a tapintsban s a vz alatt a nyomshullmok rzkelsben van szerepk.
Kivlasztszerveik: A fkknak, akrcsak a ceteknek, sszetett vesjk van. Mivel szervezetk alacsonyabb arnyban tartalmaz st, mint az ket krlvev tengervz, velk kapcsolatban is felmerl az a krds, hogy tengervz ivsval juthatnak-e vzhez, vagy az gy felvett stl val megszabaduls sorn mg tbb vizet vesztennek el. Ezt a problmt ksrletileg is tanulmnyoztk. A fka szjn t bevezettek egy gyomorszondt, a vgbelbe pedig egy hlyagkattert, majd tengervizet pumpltak a gyomrba. Azt talltk, hogy a fka vizelete nagyobb szzalkban tartalmazott st, mint a megivott tengervz, teht az llat ivssal is vzhez juthat. Bizonyos fkk a termszetben is isznak tengervizet, de folyadkszksgletk nagyobb rszt tpllkukbl fedezik.
Elfordulsuk: A fkk, a cetekkel ellenttben, nem tltik egsz letket a vzben. Klykeiket vagy a szrazfldn, vagy a tenger jegn hozzk vilgra, ezrt az v egy szakaszban egy jl behatrolt fldrajzi terleten tartzkodnak. Azt viszont, hogy merre jrnak ezen az idszakon kvl, csak kevss ismerjk.
A valdi fkk legtbb faja a jgen hozza vilgra utdait, ezrt ezek a sarkvidkekhez ktdnek. Az szaki-sarkvidken l a gyrsfka, a pettyes fka, a szalagos fka, a kpos fka, a hlyagos fka, a szakllas fka s a grnlandi fka. A Dli-sarkvidk laki a leoprdfka, a rkev fka, a Weddell-fka s a Ross-fka.
A borjfka nem ragaszkodik a jghez, ennek ellenre az szaki flteke hvsebb tengereiben l.
Az szaki elefntfkk a Csendes-cen szakkeleti rszben lnek, mg a dli elefntfkk a dli szlessg 40. foktl dlre valamennyi cenban megtallhatk.
A valdi fkk kzl csak a bartfkk kedvelik a meleg ghajlatot. Egyik fajuk a Fldkzi-tenger trsgben, a msik a Hawaii-szigeteken l. Harmadik fajuk a Karib-tengerben lt, amg ki nem irtottk.
Nemcsak a tengerben, hanem egyes nagyobb tavakban is lnek fkk. A Bajkl-fka a Bajkl-tban, a kaszpi fka a Kaszpi-tengerben l. A gyrsfka az oroszorszgi Ladoga-tban s a finnorszgi Saimaa-tban, a borjfka a kanadai Ungava flsziget tavaiban is elfordul.
A flesfkk a szrazfldn szaporodnak. A dl-afrikai medvefka (Arctocephalus pusillus) egyik alfaja Dl-Afrikban, a msik Ausztrliban l. Az szaki medvefkk a Csendes-cen szaki rszn, az antarktiszi s a szubantarktikus medvefkk az Atlanti- s az Indiai-cen sarkvidki svjban, illetve az annl valamivel szakabbra fekv svban lnek. Egy-egy tovbbi faj otthona Guadalupe (Mexik) trsge, a Galpagos-szigetek, a Juan Fernndez-szigetek (Chile), Dl-Amerika partvidke s j-Zland.
A kaliforniai oroszlnfka egyik alfaja Kalifornia s Mexik nyugati partjainl, a msik a Galpagos-szigeteken l; a harmadik, Japn trsgben lt alfaj mra kipusztult. A Csendes-cen szaki rszn l a Steller-fle oroszlnfka. Egy-egy faj l Dl-Amerikban, Ausztrliban s j-Zlandon.
letmdjuk: Minden fkafaj a szrazfldn vagy a befagyott tengeren hozza vilgra utdait. Egy nstnynek egyszerre csak egy klyke szletik. Bizonyos fajoknl a nstnyek minden vben utdot hoznak a vilgra, ms fajoknl viszont csak ktvenknt.
|