Humboldt-pingvin
A Humboldt-pingvin (Spheniscus humboldti) a pingvinalakak rendjbe, ezen bell a pingvinflk (Spheniscidae) csaldjba tartoz dl-amerikai szmadr. Neve az lhelynek kzelben tallhat Humboldt-ramlatra utal, amely a nagy nmet felfedezrl s fldrajztudsrl, a Venezuelt s Mexikt is megjrt Alexander von Humboldtrl kapta a nevt.
Elterjedse: Mint minden pingvin, ez a faj is a tenger kzelben l, csak fszkelni jr a partra. A vadon l populcik 2/3-a Chile, fennmarad rsze pedig Peru csendes-ceni partvidkn s szigetein fordul el, a dli szlessg 5–42 kztt, zmmel a trpusi ghajlati vben. Ennl szakabbra csak az Egyenlt mentn l galpagosi pingvin fordul el a pingvinek csoportjn bell.
Megjelense: A dlebbre elfordul Magelln-pingvinekhez nagyon hasonl Humboldt-pingvinek tlagosan 70 centimter hosszak, testtmegk pedig 4 kilogramm. Htuk, szrnyuk s csrk fekete, szemk vrsesbarna, hasuk fehr. A toroknl egyetlen vastag fehr svbl indulnak ki a rszben szemekhez, rszben a has fehr foltjval prhuzamosan fut cskok, szemben a Magelln-pingvin kt elklnl svjval. A Humboldt-pingvin csre is ersebb rokonnl, krltte csupasz, rzsaszn folt lthat, amelynek a hszablyozsban van nagy szerepe.
letmdja: A kifejlett pldnyok a part kzelben keresik tpllkukat, amely klnfle halakbl (szardella, szardnia, pejerrey, Normanichthys crockeri, makrlacsukk stb.), rkokbl s tintahalakbl ll. A vadszatra leginkbb 60 mterrel a tengerszint alatti mlysgig terjed svban kerl sor, de mr feljegyeztek 150 mteres merlst is.
Kltsi idszakban a kolnit ritkn hagyjk el 35 kilomternl nagyobb tvolsgra a tpllkot keres felnttek, de a tli idszakban tbb szz kilomteres vndorutakat tehetnek meg a nylt vzen, mieltt visszatrnnek a telepre.
Kedvez krlmnyek esetn gyakran kt fszekaljat is felnevelnek a szlk egy kltsi szezonban. Mivel a klts s fikanevels 5 hnapig, a vedls pedig 2 hnapig tart, a szlk gyakran egsz vben klthelyeik kzelben maradnak. A vedlsre janur-februrban kerl sor, eltte s utna kt htig a kifejlett llatok intenzven tpllkoznak, hogy a klts s a vedls sorn elvesztett slyt visszaszerezhessk.
Szaporodsa: A Humboldt-pingvinek szaporodsa brmikor bekvetkezhet mrcius s december kztt, br helytl fggen kt cscsidszak jellemz (prilis-mjus s szeptember-oktber). A monogm pr sok esetben ragaszkodik rgi, mlyedsekben s hasadkokban berendezett fszkhez, ahova a toj 2–4 napos eltrssel kt tojst rak. A klts 40–42 napig tart, s mindkt szl kiveszi belle a rszt, mg prjuk tpllkrt jr.
A nhny napos eltrssel kikel fikk naponta kapnak tpllkot szleiktl. A rohamosan nvekv utdokat eleinte fell barnsszrke, alul krmszn „kztes” tollazat bortja, amely kivlan hszigeteli ket, gy szleik minden energijukat a tpllkkeressre fordthatjk.
A fikk vgl 10–12 hetesen elhagyjk szleiket, s tbb hnapon keresztl rjk a tengert. Ekkor mr nagyon hasonltanak szleikre, br a fekete csk hinyzik a hason s alapveten fakbb sznek. Ktves korukra vlnak ivarrett, s akr 30 vig is lhetnek llatkerti krlmnyek kztt.
Vdettsge: Ma a faj vadonban elfordul llomnynak sszltszma mintegy 12 000 pldnyra tehet, s rohamosan cskken. Ez leginkbb az ipari mret guan-gyjtssel, a zskmnyllatok mind intenzvebb halszatval s a rengeteg hlkba gabalyodott pingvin pusztulsval magyarzhat. A kolnik klnsen rzkenyen reaglnak az n. ENSO-ra (El Niño Southern Oscillation), ami hossz ideig tart tpllkhinyt okozhat, de a fszkeltelepeket is elmoshatja a sok eszs.
Rokon fajai :
A Spheniscus nembe sszesen ngy, nagyon hasonl pingvinfaj tartozik:
-
galpagosi pingvin (Spheniscus mendiculus)
-
Humboldt-pingvin (Spheniscus humboldti)
-
Magelln-pingvin (Spheniscus magellanicus)
-
ppaszemes pingvin (Spheniscus demersus)
{Forrs}
|