Srgaszem pingvin
A srgaszem pingvin (Megadyptes antipodes) a madarak osztlynak a pingvinalakak (Sphenisciformes) rendjbe, a pingvinflk (Spheniscidae) csaldjba tartoz Megadyptes nem egyetlen faja.
Elfordulsa: j-Zland Dli szigetnek dli s keleti partjain, a Stewart-szigeten, az Auckland-szigeteken s a Campbell-szigeten fszkel, a tbbi idt a tengereken tlti. A Dli-sziget kltpopulcija az elmlt 40 vben 75%-kal cskkent. A faj populcija elszigetelt, vrfrissts nem vrhat.
Megjelense: Hossza 75 centimter, testtmege 6300 gramm. Rpkptelen, a vzben szrnyaival evez tengeri madr. Szeme srga s vilgos szemcskja van. A tollazata fell sttkk s alul fehr.
letmdja: Vz al bukva fogja meg kisebb halakbl s puhatestekbl ll tpllkt.
Szaporodsa: Fikk barna szn tollazattal rendelkeznek.
Termszetvdelmi helyzete: Mra a leginkbb veszlyeztetett fajj vlt a pingvinflk csaldjn bell.llomnyainak visszaessben elssorban fszkelhelyeinek megsemmislse jtszotta a f szerepet. Fleg a part menti erdk tarvgsa rintette slyosan a fajt. a letarolt terelteket a farmerek hasznostjk, ami tovbbi zavar tnyez a kltsi idszakban. A rgiban gyakori halszat miatt sok llat a halszhlkban pusztul el. Ezenkvl a trsgben jr olajszllt hajk is problmt okozhatnak. Egy-egy baleset kvetkeztben az olajjal szennyezett vz tnkreteszi tollazatuk vztaszt kpessgt, gy a madarak vagy megfagynak a hideg vzben vagy vzbe fulladnak. A trsgben elhalad replgpek zaja lland pnikot kelt a kotl madarak kztt.
Mindezek mellett az ember egy csom idegen ragadozt is beteleptett az j-Zland krnyki szigetekre, amelyek elpusztthatjk a tojsokat s a fikkat, st a nagyobb testek akr a felntt madarakat is. A faj els ilyen ellensge a maori bevndorlkkal rkez maori patkny volt. Ma mr a hermelin, az elvadult macskk s kutyk is puszttjk.
Mra llomnyai nagyon lecskkentek. Leggyakoribb a lakatlan Campbell-szigeten, ott nagyjbl 600 pr klthet. j-Zland dli szigetn taln 30 kltpr maradt. sszesen mintegy 1800 kltpr lhet.

{Forrs}
|