Aranytoll pingvin
Az aranytoll pingvin vagy sziklaugr pingvin (Eudyptes chrysocome) a madarak osztlynak a pingvinalakak (Sphenisciformes) rendjbe, a pingvinflk (Spheniscidae) csaldjba tartoz faj.
Elfordulsa: Az Antarktiszon, Chilben, Argentnban, a Falkland-szigeteken, Dl-Afrikban, j-Zlandon s a krnyez szigeteken kltenek.
Alfajai:
-
Eudyptes chrysocome chrysocome – Argentna s Chile dli rsznek krnykn tallhat szigeteken valamint a Falkland-szigeteken klt
-
Eudyptes chrysocome filholi – a francia dli terletek rszt kpez Kerguelen-szigetek s a Crozet-szigetek, valamint a Macquarie-sziget s az Auckland-szigetek terletn klt.
-
Eudyptes chrysocome moseleyi – Tristan da Cunha valamint a Saint-Paul-sziget s az Amszterdam-sziget terletn klt.
Megjelense: Magassga 55 centimter, testtmege 3500 gramm. Feje, hta s szrnyai fekete sznek, hasa fehr. Nagyon hasonlt legkzelebbi rokonra, a bbits pingvinre.
letmdja: Hallal, krillel, planktonokkal, tintahallal tpllkoznak, lelmket a tengerbl szerzik. A tbbi pingvinhez kpest jl mozog a szrazfldn is, sziklrl sziklra ugrlva olyan magasra megy, ahol mr nem rik el tengeri ellensgei. A madr 15–20 vig l.
Szaporodsa: Az ivarrettsget legkorbban 6 ves korban ri el. A kltsi idszak jlius s november kztt van. Szikls helyeken fszkelnek. A fszekalj 2 kkesfehr tojsbl ll, de ltalban csak az egyik fika marad letben. A tojsokon 35 napig, mindkt szl felvltva kotlik.

Vdettsge: A Termszetvdelmi Vilgszvetsg Vrs Listja veszlyeztetett fajknt tartja nyilvn. Jelenleg mg tbb milli pldny l bellk, de a halszat s a globlis felmelegeds miatt szmuk drasztikusan cskken.
2002-ben 298 000 pr aranytoll pingvin lt a Falkland-szigeteken, mely 2007-ben 210 000-re cskkent, ami 30%-os fogys. 1932-ben mg msflmilli pingvinprt szmoltak ssze, ehhez kpest mr 85%-kal vannak kevesebben.
{Forrs}
|