Pingvinflk
A pingvinflk (Spheniscidae) a madarak osztlynak, a pingvinalakak (Sphenisciformes) rendjbe tartoz egyetlen csaldja. 6 nem s 18 faj tartozik a csaldba.
Elfordulsok: A Fld dli fltekjn lnek. Leginkbb Dl-Amerika dli rszt s a Dli-sark krli tengereket lakjk.
Megjelensk: A pingvinek klns testalkat madarak. Szrnyukban az eveztollak hinyoznak. Szrnyaik csak a vzben val evezsre alkalmasak, de a replsre nem. Csrk egyenes, oldalt sszenyomott, nincs trdk, ezrt nem tudnak lni. Lbaik ngyujjak, rvidek, s annyira htul vannak, hogy a szrazon csaknem egyenesen llanak. A vzben egszen elmerlnek, s fkk mdjra mozognak. Rvid farkuk ltalban 32 toll. Testk nehzkes, brk alatt vastag zsrrteg van, csontjaik olajos veltartalmak. Hasuk fehr, htuk fekete, amely az lczsban segti ket.A halak, melyekre vadsznak, alulrl a vz felsznhez hasonlnak ltjk, fekete htuk pedig a tengerfenk sznbe olvad be, gy a felettk sz ragadozk (pl. leoprdfka) kevsb lthatjk meg.
letmdjuk: Tpllkuk halakbl, illetve krillekbl ll. Szrnyaik a vzi lethez alakultak ki, rpkptelen madarak. A szaporodsi idszakban a klthely s a tenger kztt ingznak. Egybknt a tengereken tltik szabad idejket, szigeteken (esetleg jghegyeken) pihennek meg.
Szaporodsuk: Tbbsgk kett, legfeljebb hrom tojst rak, kivtel a kirly- s a csszrpingvin, kicsinyeik pelyhesek s fszeklakk.
Termszetvdelmi helyzetk: Az ember rgebben vadszta, hst, zsrjt s brt egyarnt feldolgozta, st az rlkt, a tengerpartokon nagy mennyisgben felhalmozd a pingvinguant is kereskedelmi forgalomba hoztk. A tengeri olajszennyezsek veszlyesek a pingvinekre, mert a tollaikra rakd olajrteg cskkenti a hideg vzzel szembeni ellenllsukat, gy nehezebben sznak le olyan mlysgbe, ahol megfelel tpllkot tallnak. Szakszer kezelssel a pingvinek az olajtl megtisztthatk s megmenthetk.
Globlis felmelegeds: Nhny pingvinfajt sjtja a globlis felmelegeds pldul a galpagosi pingvint, mert ha elmarad a hideg vszak, az veszlyezteti ket, de a kirlypingvin kihasznlja a globlis felmelegedst, mert az l helyei a szikls partok terjeszkedtek s gy lhelyhez jutott, csak a tenger elfogy lskamrja fenyegeti a kirlypingvint.
A csaldba az albbi nemek s fajok tartoznak.
-
Aptenodytes (Miller, 1778) – 2 faj
-
Eudyptes (Vieillot, 1816) – 6 faj
-
Eudyptula (Bonaparte, 1856) – 1 faj
-
Megadyptes (Milne-Edwards, 1880) – 1 faj
-
Pygoscelis (Wagler, 1832) – 3 faj
-
Spheniscus (Brisson, 1760) – 4 faj
{Forrs}
|