Csszrpingvin
A csszrpingvin (Aptenodytes forsteri) a madarak osztlynak a pingvinalakak (Sphenisciformes) rendjbe, a pingvinflk (Spheniscidae) csaldjba tartoz faj.
Elfordulsa: Az Antarktiszon kltenek, akkor, amikor javban tombol a tl. Ez −40 C-os hideget jelent, s 130 km/h-s viharokat. A tbbi pingvinfaj a tl ell ilyenkor szakabbra hzdik. Az Antarktiszt risi kiterjeds jg veszi krl, mivel befagy az cen.
Megjelense: A legnagyobb ma l pingvinfaj, kifejlett pldnya 90–110 centimteres. Testtmege 20–40 kilogramm.
letmdja: Hallal, krillel, planktonokkal, tintahallal tpllkoznak, lelmket a tengerbl szerzik. Tcskbl, tavakbl isznak, vagy egyszeren megeszik a havat. m ez legtbbszr nem fedezi vzszksgletket, gy a tengervizet kell meginniuk. Azonban a pingvinek vesje az emberhez hasonlan nem kpes arra, hogy megfelel mennyisg st vlasszon ki, ezrt nluk is kifejldtek azok a smirigyek, amelyek sok ms tengeri madrnl is megtallhatk. A smirigyek a csrkben, a szemk felett tallhatak, melyekkel kiszrik a tengervz smennyisgnek nagy rszt. A s ksbb a csrkben elhelyezked orrnylsokon kirl. A pingvinek smirigyei kifejezetten hatkonyak, mert 1 l tengervzbl 3 dl desvizet nyernek.
A pingvinek emiatt takarkoskodnak a vzzel, ami abbl lthat, hogy hgysavat rtenek, ami anyagcserjk ppes, kevs viz, fehr, koncentrlt vgtermke, valamint nem izzadnak. Amikor melegk van (pldul a galpagosi pingvinnek), ttott csrrel prologtatnak, ilyenkor vesztenek jelentsebb vzmennyisget.
Akr 20 vig is lhetnek. Termszetes ellensgeik a leoprdfkk, s elefntfkk, valamint a kardszrny delfin. Az emberek mr vtizedek ta vadsszk ket zsrjukrt, s mivel elreplni nem tudnak ellk, knny prdk lehetnek.
Szaporodsa: Az ivarrettsget 3–6 ves korban ri el. A toj az udvarlst kveten egy szem tojst rak – ezen a hm kotlik, mert a tojk a vzhez indulnak tpllkrt t a jgmezkn, olyan helyre, ahol nincs befagyva az cen. Az ott maradt hmek a kb. flkils tojst a lbukon egyenslyozzk az ott tallhat brredbe burkolva, ami vdi a tojst a jeges hideg ellen. A hmek kt hnapig – mjus s jnius ideje alatt (ez az Antarktiszon a tl ideje) – nem vesznek magukhoz tpllkot, esetleg nha egy kis havat csipegetnek fel. A vastag zsrrtegnek ketts szerepe van: a melegts, s a tpllk tartalkolsa.
Ha nagy hvihar tombol, a pingvinek szoros csoportba tmrlnek. Fekete htukat a nap fel fordtjk (mr ha van nap), az jobban felveszi a meleget. A csoportban sokszor tbb ezer hm sszebjva vdekezik a hideg ellen. A pingvinek mozgsban vannak, cserlgetik a szlen llkat, gy mindig ms kerl a hideghez legkzelebb, a kr szlre, s ms a melegbe, a szltl, hidegtl vdett kzepbe. Ott a meleg a 26–35 C-ot is elrheti.
Kt hnap alatt a hmek testslya a felre cskken. A jelents lesovnyodst csak akkor venni szre, amikor a toj visszatr: ltszik, mennyivel „karcsbb” a hm. A visszatr toj tveszi a tojst, amelybl nemsokra kikel a fika. Amikor tveszik a tojsokat, mindkt flnek gyesnek kell lennie: ha a tojs tl sokat kint marad a szabad levegn, hamar lehl, a hja megreped, s a benne lv fika elpusztul. A hmek a tojs tadsa utn elindulnak a vzhez, hogy tpllkozzanak, de a leromlott llapota miatt nem mindegyik r oda. Ekkorra a jgmez megolvad. Ez utn kzsen etetik s vigyznak a fikkra – nyolc htig. A szlk hangja alapjn talljk meg a kis pingvint, ugyanis azok szorosan sszebjnak, ha a szlk tvol vannak. A fikk kzben lassanknt levedlik pihetollukat, s a kifejlett pldnyokra jellemz vzleperget tollazat jelenik meg rajtuk. A fikknak ekkor mr nem kell sokat vndorolniuk a jgmezn a tengerig.
A mvszetben: Az antarktiszi csszrpingvinek hossz s veszlyes vndorlst a klthely s a tenger kzt dolgozza fel Luc Jacquet 2005-ben bemutatott Oscar-djas dokumentumfilmje, a Pingvinek vndorlsa. Hasonl krnyezetben jtszdik, de a knnyed szrakoztatsra helyezi a hangslyt a Tncol talpak, amely egy 2006-os, szintn Oscar-djas szmtgpanimcis film.
{Forrs}
|