Home ● foldal   Online ● vendgknyv   Antarktisz ● Dli-sarkvidk   Belps kijra

chat


 
site inf


Szerkeszt: anda;
  Induls: 2012.01.17.
  E-mail:  anda121313@gmail.com

 
ltogatk
Induls: 2012-01-18
 
szigetek
szigetek : Dli-sark

Dli-sark


Ha nincs kln jelezve, a Dli-sark vagy Dli-plus kifejezs a fldrajzi rtelemben vett Dli-plust, azaz a Fld felletnek legdlibb pontjt jelli, mely pontosan a Fld szaki-sarknak ellenttes oldaln van.

Eredetileg az "szaki-plus" s "Dli-plus" kifejezs a Fld mgneses mezjnek hasonlsga miatt ltalban a mgnesekre is alkalmazhat, a mgnes kt vgnek megklnbztetsre. Ehhez lsd a mgnes vagy mgnesessg cmszavakat.

Fldrajzi Dli-sark

A legltalnosabb definci szerint a fldrajzi Dli-sark a Fld forgstengelynek a Fld felsznt metsz kt metszspontja kzl az egyik (a msik metszspontja az szaki-sark).

Azonban a Fld forgstengelye a valsgban egy picit (nhny mterrel) mozog, ingadozik. Ezt az sszetett mozgst plusmozgsnak nevezzk, mely kt f alkotrszbl ll: a klnbz amplitdj s peridus mozgsokat egyttesen plusingadozsnak, a plus lass, egyirny eltoldst pedig plusvndorlsnak nevezzk. (Tovbbi rszletekrt lsd a fldrajzi szaki-sarkot).

A fldrajzi Dli-sarkpont vilgrbe vettse a forgstengelyt meghosszabbtva adja a csillagszati dli-plust.

Jelenleg a Dli-sark fltt az Antarktisz, az tdik legnagyobb kontinens terl el, azonban ez nem volt mindig gy, a korbbi fldtrtneti korokban a fldkreg lemezeinek vndorlsa miatt a Dli-sark mshov esett. A Dli-sarknl a fld (a szikla) tengerszint kzeli magassg, azonban a jgsapka rajta tlagosan 3 kilomter vastag, ezrt a jelenlegi felszne nagy magassgban (2807 m[1]) van.

A sarki jgtbla durvn 2500 mter/v sebessggel mozog, gy a Dli-sark pontos pozcijt, a jg fellethez s a rptett pletekhez kpest idrl idre fokozatosan mdostjk. Ennek megfelelen a Dli-sark helyt jelz tblt s cveket is minden vben thelyezik.

Expedcik

Az els ember, aki elrte a Dli-sarkot, a norvg Roald Amundsen volt trsaival 1911. december 14-n.[1] Amundsen tbort Polheim-nek (sz szerint: a plus otthonnak) s a Dli-sarkot krlvev egsz fennskot a norvg VII. Haakon kirly tiszteletre VII. Haakon fennsknak nevezte el. Amundsen versenytrsa, az angol Robert Falcon Scott egy hnappal ksbb, 1912. janur 17-n rte el a plust. Scott s ngy trsa a visszat vgn hallra fagyott a rendkvli hidegben.[1]

1914-ben Ernest Shackleton brit felfedez transzantarktiszi expedcijnak feltett clja volt keresztlszelni az Antarktiszt a Dli-sark rintsvel, de ez is balszerencssen rt vget. Az Endurance haj befagyott az sz jgtblk kz s 11 hnappal ksbb elsllyedt a Weddell-tengerben, br Shackleton s trsai megmenekltek.

Richard Byrd admirlis (USA) lett az els ember, aki Bernt Balchen els-piltjnak segtsgvel treplt a Dli-sark fltt 1929. november 29-n.

Ekkortl nem tette ember a lbt a Dli-sarkra egszen 1956. oktber 31-ig, amikor egy amerikai haditengerszeti klntmny George Dufek admirlis vezetsvel landolt az R4D Skytrain (Douglas DC-3) replgpvel. Az amerikai Amundsen-Scott Dli-sarki Kutatllomst a Nemzetkzi Geofizikai vre (1956-1957) lgi ton ltestettk s az lloms azta folyamatosan el van ltva kutat- s kiszolgl szemlyzettel.

Amundsen s Scott utn Edmund Hillary volt a kvetkez ember, aki a szrazfldn t (jllehet, lgi tmogatssal) rte el a Dli-sarkot trsaival (1958. janur 4-n) s Vivian Fuchs (1958. janur 18-n) a Commonwealth Trans-Antarctic Expedci alatt. A ksbbiekben sok felfedez indult a Dli-sarkhoz a jg felsznn, kztk Antero Havola, Albert P. Crary, Ranulph Twistleton-Wykeham Fiennes s Reinhold Messner.

1999-ben a leggyorsabb, tmogats nlkli gyalogtra 47 napig tartott az centl a fldrajzi Dli-sarkhoz, Tim Jarvis s Peter Treseder felfedezknek, akik lelemmel s tzelanyaggal megrakott 200 kg-os, ember-vontats sznjaikkal tettk meg a tvot.

2006. janur 16-n magyar id szerint 0 ra 32 perckor cs Zoltn s Kovalcsikn Btori Krisztina els magyarokknt jrtak a Dli-sarkon.

2011. december 14-n a 100. vfordul alkalmbl Jens Stoltenberg norvg miniszterelnk s ksrete a dli-sarkon emlkezett meg az els sikeres expedcirl.

ghajlat

A Dli-sark a dli fltekei tl folyamn napfnyt egyltaln nem kap. Nyron a nap folyamatosan a horizont felett van, de csak alacsonyan. A felsznt elr napsugrzs legnagyobb rszt a fehr h visszaveri. A nap melegsgnek a hinya, kombinlva a magas tengerszint feletti magassggal (kb. 3200 mter) eredmnyezi azt, hogy a Dli-sark a Fld leghidegebb ghajlata. A Dli-sarknl sokkal alacsonyabb a hmrsklet, mint az szaki-sarknl, elsdlegesen azrt, mert a Dli-sark nagy magassgban, a kontinentlis szrazfld belsejben helyezkedik el, mg az szaki-sark a tengerszintnl, az cen kzepn (amely cen htrolknt is viselkedik).

A dli flteke nyarnak kzepn (janur) a Nap elri plyja legmagasabb pontjt (kb. 23,5˚), az tlagos hmrsklet –25˚C krli. Ahogy az v-hosszsg „nap” a lenyugvshoz kzeledik, a hmrsklet szintn sllyedni kezd. Napnyugta (mrcius vgn) s napkelte (szeptember vgn) idszakban a hmrsklet –45˚C, tlen a hmrsklet folyamatosan –65˚C marad. Az Amundsen-Scott Dli-sark llomson feljegyzett eddigi legmagasabb hmrsklet –14 C, a legalacsonyabb pedig –83 C volt. (A Fldn nem ez volt a leghidegebb, mert a feljegyzett legalacsonyabb hmrskletet, –89,6 C-ot a Vosztok llomson, 1983. jlius 21–n mrtk.)) Az ves kzphmrsklet –49 C.[1]

A Dli-sark klmja sivatagiasan szraz, szinte alig kap csapadkot. Azonban a gyakran igen ers szl hvihart fj s a dli-sarki llomst is lassan betemeti a h.

Idzna

A helyi idt a Fld a legtbb terletn a Nap gi pozcijhoz szinkronizljk. Ez a mdszer nem mkdik a Dli-sarkon ahol egy "nap" egy egsz vig tart. Ms megkzeltsben viszont az sszes idzna fedi a Dli-sark terlett. Nincs klnsebb ok arra, hogy a Dli-sark terlett valamelyik meghatrozott idznhoz soroljk, azonban knyelmes s praktikus szempontbl az Amundsen-Scott Dli-sark Kutatlloms az j-Zlandi helyi idt tartja, mert az azt ellt amerikai lgi szlltmnyok ("Operation Deep Freeze") j-Zlandrl indulnak.

Ceremonilis Dli-sark

Az Amundsen-Scott Dli-sark Kutatllomson a Ceremonilis Dli-sark terlett fnykpezsi clbl lltottk fel. Egy oszloptalpbl s a rajta ll fm gmbbl ll,[1] melyet krlvesznek az antarktisz egyezmnyt alr orszgok zszli. A terlet csak nhny mterre van az igazi Fldrajzi Dli-sark pontjtl, melyet csak egy kis tbla s egy clp jelez. Mivel a jgsapka mozgsban van, (kb. 10 mter/v) a clpt minden vben jv napjn thelyezik.

A kpen lthat kupolt a hviharok rszben eltemettk, ezrt a kupola bejratt rendszeresen dzerrel kell megtiszttani. A legjabb pletek oszlopokra pltek, gy nem kell attl tartani, hogy a h felhalmozdik az oldaluk mentn.

Dli mgneses sark

A Dli mgneses sark egy pont a Fld felsznn, ahol a Fld mgneses mezjnek ervonalai fgglegesen lefel irnyulnak. A dli mgneses sark folyamatosan vndorol a Fld mgneses mezjnek vltozsa kvetkeztben. Egy 2005-s szmts szerint [1] ez a pont a d. sz. 64.53 k. h. 137.86 koordintkon helyezkedett el az antarktiszi Wilkes-fld partjnl. Trtnelmi okokbl a mgnesnek az a vge, amelyik a Fld szaki-sarka fel mutat, azt hvjk a mgnes szaki plusnak, s az ellenkez vgt pedig a mgnes dli plusnak. Mivel a mgnesek ellenttes plusai vonzzk egymst, a Fld szaki mgneses plusa teht valjban a mgneses ’’dli’’ plus, s a Fld dli mgneses plusa valjban a mgneses ’’szaki’’ plus.

1909. janur 16-n, Sir Ernest Shackleton ltal vezetett expedcibl hrom ember (Douglas Mawson, Edgeworth David, s Alistair Mackay) lltotta, hogy megtalltk a Dli-mgneses plust [2], ami abban az idben a szrazfldn volt. Azonban ktsgek merltek fel, hogy az helymeghatrozsuk helyes volt-e

Dli fldmgneses plus

A Fld mgneses tere kt rszbl ll, a nagyobb rsz egy centrlis elhelyezs dnttt mgneses diplus tervel kzelthet, melynek tengelye a Fld forgstengelyvel kb. 11,5 szget zr be. A kisebbik, az gynevezett non-diplus rsz, melynek intenzitsa kb. 1/10 rsze a f rsznek ezrt a fld mgneses ternek szerkezete elg bonyolult, tovbb a ’’napszl’’ hatsa el is torztja azt. A dli geomgneses plus az a pont, ahol a centrlis elhelyezs dnttt diplus tengelye metszi a Fld felsznt a dli flgmbn. Egy 2005-s szmts szerint ez a pont a d. sz. 79.74 k. h. 108.22 koordintkon volt [4], kzel a Vosztok llomshoz. Mivel a fldmgneses tr nem egy egzakt diplus, a dli fldmgneses sark nem esik egybe a dli mgneses sarkkal. Tovbb a dli fldmgneses sark vndorol ugyanazon okokbl, ahogyan a dli mgneses sark is vndorol.

A Dli elrhetetlensg plusa

A Dli elrhetetlensg plusa (Pole of Inaccessibility) az a pont az Antarktisz kontinens belsejben, ami a legtvolabb van a Dli-cen partjaitl. A d. sz. 82 06′ k. h. 54 58′ koordintkon helyezkedik el, s 1958. december 14-n rte el a 3. Szovjet Antarktisz Expedci, Jevgenyij Tolcikov vezetsvel. Azon a ponton fellltottk a Poljus Nedosztupnosztyi ideiglenes llomst, mely 1958. december 26-ig meteorolgiai obszervatriumknt mkdtt. A szovjetek ember nagysg Lenin szobrot hagytak htra. A plushoz vezet ton pedig egy msik llomst is fellltottak, a Szovjeckaj-t d. sz. 78 23′ k. h. 87 32′ mely 1958. februr 16. s 1959. janur 3. kztt mkdtt.

A dli elrhetetlensg plus sokkal tvolabb van, s ezrt nehezebb is megkzelteni, mint a Fldrajzi dli-sarkot. 2006. december 4-n indult el a brit-kanadai N2i csapat (Team N2i) az expedcira, hogy elsknt teljestse ezt a bravrt gpi segtsg nlkl. Hagyomnyos, embervontats sznok s srknyerny hzta stalpak kombincijnak segtsgvel a csapat 2007. janur 19-n sikeresen befejezte az expedcijt, elrte a Dli legelrhetetlenebb pontot.

{Forrs}

 

G-Portl Histria - Avagy a kezdetektl napjainkig


Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.