Dli-cen
A Dli-cen a 60. dli szlessgi kr s az Antarktisz kztti vztmeg neve a modern fldrajztudomnyban, az tdik cenknt emlegetik.
A magyar nyelvben tradicionlisan cennak nevezett hrom vzterlet (Atlanti-cen, Indiai-cen, Csendes-cen) mellett a negyedik a Jeges-tenger. A Dli-cen a msik ngytl eltren nem kontinensekkel hatrolt, hanem az Antarktisz krli, klnllan raml vztmeget jellik ezzel a nvvel.
Az elnevezs rgta elterjedt volt a hajsok krben, hivataloss 2000-ben Nemzetkzi Hidrogrfiai Trsasg (IHO) [1] nyilvntotta. A hivatalos elklntst az oceanogrfiban, klns tekintettel az ramlsok kutatsban elrt eredmnyek tettk indokoltt. A kutatsok szerint az ramlat vize csak nagyon kismrtkben keveredik a msik hrom szomszdos cen vizvel, illetve gykeresen ms a meteorolgija, klmja s lvilga is. Ezt megelzen hivatalosan a hrom cen dlen az Antarktiszig tartott, nhny szervezet, pldul a National Geographic Society tovbbra is ezt tartja irnyadnak s nem tartja nll cennak.
A Dli-cent az Antarktiszi ramls alkotja, amely a Fldn egyedlll a maga nemben. Az egyetlen, amely mind a 360 hosszsgi krn thalad, krben az Antarktisz krl. A hivatalos meghatrozs szerint a 60. szlessgi kr s az Antarktisz kztti vzgyr tartozik ide. Az elnevezs azonban nem egysges, pldul Ausztrliban s j-Zlandon az IHO ltal meghatrozott terletet kibvtik a kontinens dli partjaiig, s mr rgta ez a nv szerepel az ottani trkpeken is (nem pedig az Indiai-cen).
Az ramls s vele az cen kb. 30 milli vvel ezeltt jtt ltre, amikor az Antarktisz s Dl-Amerika sztvltak s ltrejtt a Drake-szoros. A Coriolis-er beindtotta az Antarktiszi ramlst. Az ramls legszkebb keresztmetszete ma is a Drake-szoros.
Az cen szaki oldalnak legpontosabb termszetes meghatrozst az alacsony nyoms Dli-sarki front (Antarktiszi konvergencia-zna) jelenti, az ramlat kzpvonalban ez a front vlasztja el egymstl a nagyon hideg sarkvidki felszni vizeket az szakibb, melegebb vztl. A front s az ramlat krber az Antarktisz krl, j-Zlandtl dlre csak a 60. szlessgi krig tart, de a dli Atlanti-cenon felhzdik a 48. szlessgi fokig is. Ezen a vonalon a legersebbek a folyamatosan fj nyugati szelek is. A front s az ramls fontos eleme a Fld globlis lgkri ramlsi rendszernek.
A vz hmrsklete -2 s 10 C kztt vltozik. Az egsz terleten krben, a 40. szlessgi krtl a Dli-sarkkrig szinte egsz vben ers ciklonlis viharok tombolnak, a Coriolis-er s a folyamatosan fj nyugati szl keletre mozgatja ket. Itt fjnak a Fldn a legersebb s legkitartbb szelek. A tli hnapokban (mjustl szeptemberig) ersebb a szl s jelents a jgkpzds, a Csendes-ceni oldalon ltalban a 65., az Atlanti szektorban az 55. szlessgi fokig hzdik fel a jg.
A Dli-cen nagyon mly, legnagyobb rszn 4 s 5 ezer mter kztti, nagyon kevs rszen seklyebb. Az antarktiszi kontinentlis talapzat nagyon keskeny s ez is mly, 400–800 m (az tlagos 133 m-rel szemben). Az egybefgg jgtakar mrciusban a legkisebb, mintegy 2,6 milli km² amely szeptemberre 18,8 milli km²-re nvekszik. Az Antarktiszi ramls 21 ezer km hossz, rks keletre tart tjn 130 milli m³ vizet szllt msodpercenknt. Ezzel ez a vilg legnagyobb ramlata, a vzmennyisg szzszor tbb, mint a Fld sszes folyjnak vzhozama egyttvve.
Legmlyebb pontjn 7235 m mly (a Dli-Sandwich-hasadkban, S 60.00, W 024)
-
Valsznleg nagy – nem kizrt, hogy risi – kolaj- s fldgzkszleteket rejt.
-
Mangnrc zrvnyok, svnyok, homok s kavicskszletek a partok mentn
-
desvz a jghegyekben
-
Jelents halszati erforrsok, tengeri lvilg.
-
Nehezen hajzhat az ers szelek s hatalmas hullmok miatt, veszlyt jelentenek a jghegyek s jgtblk, illetve az egybefgg jegeseds.
-
Tovbbi kockzat a kutatsi s mentsi erforrsok hinya, illetve tvolsga.
-
Veszlyezteti az lvilgot a kiterjedt antarktiszi zonlyuk
-
Az illeglis tlhalszat tbb fajt veszlyeztet, a ma mr vdett prmfkk ettl a veszlytl szerencsre megmenekltek.
-
A minden cenra rvnyes nemzetkzi tengeri jogon kvl terletre tbb kln szablyozs, legfontosabbknt az Antarktisz-egyezmny is vonatkozik. Tilos a terletn fkra s blnra vadszni.
-
Weddell-tenger
-
Ross-tenger
-
Nagy-Ausztrliai-bl
-
Saint Vincent-bl
-
Spencer-bl
-
Scotia-tenger
-
Amundsen-tenger
-
Bellingshausen-tenger
-
Davis-tenger
-
D'Urville-tenger
{Forrs}
|