Vosztok-t
A Vosztok-t (oroszul: восток, „kelet”) a legnagyobbika annak az eddig ismert 150 tnak, amelyek az Antarktisz jgpnclja alatt tallhatak. Az desviz t az orosz Vosztok kutatbzis kzelben tallhat.
Orosz s brit kutatk fedeztk fel a tavat 1994-ben, de csak 1996-ban sikerlt minden ktsget kizran igazolni a ltezst radarfelvtelek s klnbz adatok segtsgvel. Tbbek kzt az orosz szakemberek szeizmikus hullmok segtsgvel vgeztk mrseiket, de mivel ez a mlysgmrsi mdszer csak elszigetelt pontokon adott megkzeltleg biztos eredmnyt, tfog kpet a teljes tfenkrl csak egy j mdszerrel sikerlt kapni. Lzeres magassgmr s jgbe hatol radar segtsgvel mrtk meg a t elhelyezkedst, mreteit.
A Vosztok-t hozzvetleges mreteinek legteljesebb kr felmrst igencsak megneheztette, hogy a tavat 3700 s 4300 mter kztti vastagsg jgpncl fedi. A mrsek sorn kiderlt, hogy a Vosztok-t krlbell 5400 kbkilomter vizet tartalmaz. Az eredmnyek arra utalnak, hogy a t kt elklnl medencbl ll, amelynek vzsszettele, s egyb jellemzi is eltrek lehetnek. Az adatok alapjn az is felttelezhet, hogy a fknt mikrobkbl ll lvilg is eltr a kt medencben. A t hmrsklete -3 Celsius-fok, mrsek alapjn bebizonyosodott, hogy folykony halmazllapot, krds az, hogy miknt marad folykony halmazllapot a jggel fedett t vize a 0 fok alatt. Nhny tuds a geotermikus ht teszi felelss ezrt, az jabb modellezsek viszont arra utalnak, hogy jelents fthats nlkl is fennmaradhat a folykony halmazllapot, ha egy eredetileg folykony viz tavon kezdett halmozdni a jg. Mivel a jg nyoms alatt tartja a t vizt, annak viselkedse eltr a normlis krlmnyekben tapasztaltaktl. A Vosztok-tavon a jg a szmtsok szerint krlbell 5–20 ezer vvel ezeltt kezdett el halmozdni, s a kialakult jgsapka hstabilizl szigetelsknt is mkdik.
Az orosz Vosztok kutatbzis szakemberei mr vtizedek ta mlyfrsokat vgeznek a jgben, llandan egyre kzelebb jutva a t vizhez. A kutats igen fontos az asztrobiolgia, az rkutats, valamint a biolgiai strtnet tudomnya, azaz a paleontolgia szmra. A Vosztok-t ugyanis a nagy valsznsggel a mai ismert felszni mikroorganizmusoknl jval kezdetlegesebb, si mikrobknak adhat otthont. Tovbb egy ksbbi expedci szmra a Jupiter Europ nev holdjra – melynek cenjt vastag jgpncl fedi – fontos informcik szerezhetk itt. Mivel a jg megvhatta a kls hatsoktl a t koszisztmjt, ezrt ha a tavat kutatjk, tulajdonkppen az si Fldet kutatjk. Az orosz kutatk mindeddig folyamatosan kzeltettk a tavat, legutbb mr csak kevesebb, mint 200 mter vlasztotta el a furatot a ttl. Az egyre mlyebb frsok sorn vett jgmintk egyre primitvebb sejteket, mikroorganizmusokat mutatnak. Ma mr flmilli ves jgmintk is a kutatk rendelkezsre llnak, s az azokban tallt mikrobk mr teljesen jak voltak a szakemberek szmra, azaz mra valsznleg kihaltak. Az orosz kutatkat folyamatos nemzetkzi brlat ri, mert korszertlen, krnyezetszennyez mdszerekkel frnak. Kerozinnal zemeltetett frikbl frs kzben kifolyik az zemanyag, a tudsok gy vlik, ha az oroszok lefrnak a t felsznig, beszennyezhetik az vmillik ta rintetlen egyedi koszisztmval rendelkez t vizt.
A NASA tbbfle tervet dolgozott ki annak rdekben, hogy lehetne a tavat, s ksbb az Europn lev tengereket gy vizsglni, hogy ott ne srljn meg, ne szennyezdjn be a mikrovilg.
{Forrs}
|