Home ● foldal   Online ● vendgknyv   Antarktisz ● Dli-sarkvidk   Belps kijra

chat


 
site inf


Szerkeszt: anda;
  Induls: 2012.01.17.
  E-mail:  anda121313@gmail.com

 
ltogatk
Induls: 2012-01-18
 
szigetek
szigetek : Kerguelen-szigetek

Kerguelen-szigetek


A Kerguelen-szigetek (ejtsd: kergelen, IPA: kɛʁɡelɛn) az Indiai-cen dli medencjnek egyik francia fennhatsg al tartoz szigetcsoportja, a Francia dli s antarktiszi terletek rsze. Tvolsga a legkzelebbi szrazfldektl, a Heard-szigettl s a McDonald-szigetektl 435 km, a Crozet-szigetektl 1280 km. A szigetvilg a Port-aux-Franais kutatllomson kvl lakatlan.

Fekvse

A szigetcsoport a dli szlessg 49., a keleti hosszsg 70. foknl, Ausztrlitl mintegy 4000, a dl-afrikai partoktl 3800, az Antarktisztl pedig 2000 kilomterre tallhat.

A Kerguelen-szigetek – a tbbi szubantarktikus szrazfldhz hasonlan – a Fld legflreesbb pontjai kz tartoznak: mivel mg nem kszlt nagyobb replgpek landolsra alkalmas kifutplya, csak tengerrl rhetk el, a fsziget nagy rsze pedig a zord terepviszonyok miatt csak helikopterrel kzelthet meg. Novembertl mrciusig rendszeresen kzlekedik Runion szigetrl az 1995-ben ptett „Marion-Dufresne II” nev kutat- s teherhaj, amely a Crozet-szigeteket, a Szent Pl- s az Amszterdam-szigetet is felfzi tvonalra; a francia Paul-mile Victor Sarkkutat Intzet (Institut Polaire Franais Paul-mile Victor) 120,5 mter hossz cenjrjn tlagosan 8–10 napig tart az t.

Geolgija

A vulkanikus eredet Kerguelen-szigetek 40 milli vvel ezeltt keletkeztek, gy ez a Fld egyik legidsebb szigetcsoportja, amit a fldkpenyben – annak als hatrfelletrl – felfel mozg, a krnyezetnl melegebb kzetolvadk, az n. kpenydiapr (kpenyoszlop, kpenycsva) hozott ltre. Ennek anyaga forrpont jelleg vulknokbl tr a felsznre. E szigetek a vulkni tevkenysg eredmnyeknt kialakult, 3700 mterrel az cenfenk fl emelked Kerguelen-plat, illetve a nagyobb Gaussberg-Kerguelen-htsg legmagasabb rszei. A hatalmas, csaknem szubkontinens mret tenger alatti plat csupn itt, valamint a Heard-szigetnl s a McDonald-szigeteknl bukkan a felsznre. A szigetek felsznt folyamatosan alakt vulkanizmus a negyedidszak elejre befejezdtt. Az eljegesedsek kztti enyhbb ghajlat idszakokban (interglacilisok) vastagabb nvnyzet, akr erdk is kifejldhettek. Ezt tmasztjk al a Kerguelenen tallt ksznleletek s fsszr nvnyek fosszlii.

A Kerguelen-szigetek vulkanikus eredete miatt felsznk 85%-t bazalt bortja; ennek vastagsga tbb helyen az 1000 mtert is elri. A bazalttakarba mly szakadkvlgyeket, les szirteket vjt a szl s a vz; jellegzetes formai elemek a tblahegyek s a sziklatk is. A fsziget dlnyugati rsze, a Rallier du Baty-flsziget egy felsznre kerlt, szienitbl ll intrzi (mlysgi magms kzettest).

Felszne

A szigetcsoport teljes terlete 7215 km², ebbl a fsziget 6675 km². A szigetek legszakibb pontja (lot du Rendez-vous) 174 kilomterre fekszik a dli vgponttl (le de Boynes), nyugat-keleti kiterjedsk 158 kilomter (les de la Fortune–Ratmanoff-fok). A felszn tlagos tengerszint feletti magassga 300 m, a szigetek kpt azonban a 400–600 m magas bazalt tblahegyek s a kzjk mlyl, a szrazfldbe hosszan benyl fjordok, folytatsukban pedig a rszben ma is eljegesedett, U keresztmetszet, tipikus gleccservlgyek hatrozzk meg. A fsziget felsznt vulkni hegycscsok is tagoljk: legmagasabb kzttk a Gallieni-flszigeten emelked Mont Ross (Grand Ross: 1850 m, Petit Ross: 1721 m), amit elszr csak 1975-ben msztak meg.[1]

A Kerguelen-szigetek egykor teljes jgtakarjbl napjainkra csak a nagyobb kiemelkedsek jgsapki maradtak meg. A Kerguelen-sziget nyugati rszn, a sziget terletnek 7,5%-t fed, 500 km²-es Cook-gleccserbl (Calotte Glaciaire Cook) szmtalan kisebb jgr ereszkedik le a krnyez vlgyekbe; kzlk nhny a tengert is elri. A Mont Ross tmbjt s a Rallier du Baty-flsziget egy rszt is jgsapka bortja.

A Wrm-glacilis ta visszahzdott gleccserek helyn ma hosszks, jg vjta tavak sorakoznak: a leghosszabbak a Lac d’Entr’Aigues (9 km²), a Lac Bontemps (7 km²), a Lac Hermance (6 km²). A legnagyobb fellet t azonban a nem gleccser vjta, hanem az centl turzssal elzrt Lac Marville (25 km²) a Courbet-flsziget szakkeleti sarkban. A sziget skabb (a trkpen zlddel jellt) rszein az egykori jgtakar jellegzetes olvadkvz-sksgokat hagyott htra; ezeket szeszlyesen elgaz patakmedrek tagoljk.

Az sszesen 400 sziget kzl a msodik legnagyobbat, Foch-szigetet (le Foch) a fsziget (Grande Terre) krlleli. Partvonalaik rendkvl tagoltak, sziklsak; a part menti sziklafalak tlagosan 200 mter magasak, de a Jeanne d’Arc-flsziget dli szeglyn helyenknt kzvetlenl 800 mter magasra emelkednek a tengerszintrl (Cap des Aiguilles, Cap du Challenger).

Tjegysgei

Flszigetek

1 Courbet-flsziget 2 Rallier du Baty-flsziget
noframe
 
3 Gallieni-flsziget 4 Loranchet-flsziget
5 Jeanne d'Arc-flsziget 6 Ronarc'h-flsziget
7 Socit de Gographie-flsziget 8 Joffre-flsziget
9 Prince de Galles-flsziget 10 Gauss-flsziget
11 Bouquet de la Grye-flsziget 12 Entrecasteaux-flsziget
13 Bougainville-flsziget 14 Hoche-flsziget

Szigetek

1 Foch-sziget 2 Saint-Lanne Gramont-sziget
noframe
3 Port-sziget 4 Ouest-sziget
5 Longue-sziget 6 Howe-sziget
7 Mac Murdo-sziget 8 Australia-sziget
9 Nuageuses-sziget

(Croÿ-sziget, Roland-sziget)

10 Leygues-sziget

(Castries-sziget, Dauphine-sziget)

11 Prince de Monaco-sziget 12 Violette-sziget
13 Haute-sziget 14 Gaby-sziget
15 Altazin-sziget    

Kerguelen-sziget (Grande Terre) A legnagyobb sziget terlete 6675 km² (a szigetvilg sszterletnek 92,5%-a), ami a valamivel nagyobb Sjælland (7031 km²) mretvel vethet ssze. Nyugat-keleti kiterjedse 134 kilomter, szak-dli irnyban 120 km.

Partvonala rendkvl tagolt, mlyen a sziget belsejbe fut blk (fjordok) s a kzttk emelked, vad domborzat, a kzponti rszekkel gyakran csak igen keskeny fldhidakkal sszekttt flszigetek (pninsule) s fldnyelvek (presqu'le) alaktjk. A szabdalt formakincs miatt Grande Terre egyetlen pontja sincs a tengertl 21 kilomternl nagyobb tvolsgra.
Courbet-flsziget [szerkeszts]

A Courbet-flsziget a legnagyobb terlet s legvltozatosabb felszn a Kerguelen-sziget fldnyelvei kzl. Nevt Amde-Anatole Courbet (1828–1885) francia admirlisrl kapta. Nyugati feln 979 mterig (Mont Crozier) emelked hegyvidk tallhat, amelynek vonulatai kz mly vlgyek (Val Studer, Val de l’Ouest) keldnek. A flsziget sk keleti rsznek tlagmagassga viszont alig nagyobb a tengerszintnl, partjait homok- s kavicsfvenyek szeglyezik. A keleti partvidken fekv Marville-t a sziget legnagyobb vzfellete, krnykn mg szmtalan apr vztkr csillog.

Az 54 kilomter tmrj flszigetet szakrl a Blnavadsz-bl (Golfe des Baleiniers), dlrl a mintegy 50 kisebb-nagyobb szigettel (pl. le Australia, le Haute) tarktott Morbihan-bl hatrolja. A Morbihan-bl szlvdett helyzete miatt a szigetvilg tbbi rszhez kpest enyhbb ghajlat, s egy 8 km szles csatorna (Passe Royale) kti ssze az Indiai-cennal, amelyen keresztl biztonsgosan kzelthetik meg az cenjr hajk.

Az bl viszonylag kedvez fekvse miatt 1949-ben itt hoztk ltre az azta is folyamatosan mkd francia kutatllomst, Port-aux-Franais-t. 1976-ban bvtettk a tudomnyos clokat szolgl pletegyttest, amelyben mg templomot (Notre-Dame des Vents) s krhzat is kialaktottak az ppen itt tartzkodk szmra. Az egsz vben itt l s dolgoz npessg 60 f, ugyanakkor a nyri idszakban (december-mrcius) ez a szm ltalban megduplzdik. Az lloms terletn s krnykn lv nhny makadmton kvl a szigeten ms ttest nincsen.

Jeanne d’Arc-flsziget A Morbihan-blt dlrl vdelmez Jeanne d’Arc-flszigetet[2] mindssze egy 500 m keskeny fldhd kti ssze a Grande Terre f tmbjvel. Felszne tagoltabb a Courbet-flszigetnl: meredeken emelked, tbbnyire platszeren lapos tetej magaslatok s a kzttk hzd keskeny, vizenys talp vlgyek jellemzik. Klnsen zord a flsziget dli felnek domborzata, ahol tbb szz mteres sziklafalakkal tr le a Challenger-fokban (Cap du Challenger), a fsziget legdlibb pontjban vgzd, sziklatkkel szabdalt gerinc. E vonulat legmagasabb pontjai a Mont Tizard (844 m) s a Mont Evans (718 m). Nyugatrl a Swains-bl (Baie des Swains) hatrolja a flszigetet, itt kt nagyobb sziget is tallhat (le Altazin, le Gaby).

1908-ban, a flsziget szaknyugati cscskben norvg cetvadszok feldolgozt ltestettek Port-Jeanne d’Arc nven. A napjainkban romos telep ngy bdogtets fahzbl s egy istllbl ll, mellettk fzstk s ms segdeszkzk lthatk. Az egyik pletet 1977-ben feljtottk.


Ronarc’h-flsziget  Ez a flsziget is csupn egy igen keskeny flddarabon – a Halage des Naufrags-n – keresztl kapcsoldik a Jeanne d’Arc-flszigethez s gy a sziget tbbi rszhez. Nevt Pierre Alexis Ronarc'h (1865-1940) francia admirlis emlkre kapta. Hegyvonulatai a kzps rszeken emelkednek (Mont Wyville Thomson, 937 m; Mont Rouge, 529 m), ahol a domborzat reliefenergija nagy, a partmenti rszek azonban kevsb meredekek. Legrdekesebb formaeleme a 744 m magas, kp alak, Le Pouce („hvelykujj”) elnevezs vulknroncs. A flsziget szaki partjn tallhat Port-Douzième fldmgnessg-kutat llomsnak magnyos plete.

Gallieni-flsziget  A Grande Terre dli felhez kapcsold Gallieni-flsziget 34 km hosszan hzdik az Audierne-bl (Baie d’Audierne) s a Swains-bl kztt. A tjegysg szaki peremn tallhat a Lac d’Entr’Aigues nev t, Kerguelen msodik legnagyobb vzfellete. A flszigetet a Gallieni-masszvum ketts cscsa (Mont Ross, 1850 m; egyben a sziget legmagasabb pontja) s kt tovbbi jellegzetes hegyorom (Dme du Père Gaspard, 1063 m; Pyramide Noire, 996 m) uralja. Szmtalan impozns bazaltforma lthat, kzlk is kiemelkedik szpsgvel a Gallieni-flsziget nyugati partjn, a Larose-blben ll, 235 m magas Doigt de Sainte-Anne („Szent Anna ujja”), amelynek tvnl a szigetvilg egyik igen npes kirlypingvin-kolnija l.


Rallier du Baty-flsziget A Cook-gleccsertl dlnyugatra csatlakozik a szigethez a Rallier du Baty-flsziget.[4] Nyugatrl a tgas Bretonne-bl (Baie Bretonne), a keleti oldalon a szmos keskeny fjorddal tagolt Audierne-bl hatrolja. A flsziget nyugati felt a jgsapkt visel Mont Henri 1262 mteres tmbje uralja, mg keleten nyugalmasabb a tjkp. Itt szles, vzfolysok medreivel tarktott, a gleccserek visszahzdsakor kialakult, mornk anyagval feltlttt sksgok lthatk (pl. Valle des Sables), amelyekbl csak nhol emelkednek ki 600–800 m magas hegyek.

Loranchet-flsziget A nehezen megkzelthet, Grande Terre legszakibb rszt alkot Loranchet-flszigetet is a szrazfldbe mlyen benyl, elgaz blk hlzzk be. Kzlk is kiemelkedik mretvel a 21 kilomteres Recques-bl (Baie de Recques). Keleten csak egy keskeny csatorna vlasztja el az 54 kilomter hossz flszigetet a Saint-Lanne Gramont-szigettl s a Socit de Gographie-fldnyelvtl. szaknyugatra, a J. B. Charcot-csatornn tl, a Nuageuses-szigetek (les Nuageuses) kis csoportja dacol az llandan ers nyugatias szllel.

A flsziget szaki vgzdsnl, a Baie de l’Oiseau tengerblben tallhat egykori fldmgnessg-kutat llomsnl – Port Christmasnl – horgonyzott hajjval James Cook 1776 karcsonyn. Az apr bl dlkeleti sarkban llt valaha a sziget hres sziklaalakulata, a Kerguelen-boltv, amely napjainkra beomlott, br mg maradvnyai is emlkezetes ltvnyt nyjtanak.

Socit de Gographie-flsziget A Loranchet-flsziget s a Foch-sziget ltal kzrefogott csaknem kr alak, 1411 kilomter kiterjeds flszigetet az 1821-ben alaptott Francia Fldrajzi Trsulat tiszteletre kereszteltk el. A krnyez terleteknl kiss magasabbra, 1081 mterig (Mont Richards) emelked tjait jgsapka fedi.


Joffre-flsziget A Foch- s Port-sziget kztt, a Baleiniers-blben, legyezszeren elterl flddarabra fokozottan jellemz a szabdalt partvonal, amely eltt szmtalan kisebb sziget, sziklaszirt emelkedik. A Joffre-flsziget[6] legmagasabb pontja a Mont Dr. Rcamier (451 m).

Bouquet de la Grye-flsziget

A Cook-gleccser s a Courbet-flsziget kztt elnyl kis Bouquet de la Grye-flsziget] s Grande Terre zrja kzre Kerguelen harmadik legnagyobb desvizt, a Lac Bontemps-t. A 19 kilomter hossz fldnyelv keleti vgnl lthatk az egykori juhtelep, Port Couvreux romjai, ahol 1912 s 1931 kztt folyt llattenyszts.


Tovbbi szigetek

Foch-sziget  a Kerguelen-szigetek msodik legnagyobb tagja: terlete 206,2 km², szak-dli kiterjedse 28 kilomter. A fszigettl keskeny tengercsatorna vlasztja el, nyugatrl a Saint-Lanne Gramont-sziget, keletrl a Howe-sziget fekszik a kzelben. A szrazulat bels tjain s szakkeleti felben 400–600 m magas hegyvonulatok emelkednek, amelyek a 687 mteres Pyramide Mexicaine nev cscsban rik el tetpontjukat.

A szigetnek klnleges kolgiai jelentsge van, mivel a Kerguelen-szigettel ellenttben itt soha nem teleplt meg az ember, gy megmaradhatott az eredeti, mig csaknem rintetlen koszisztma. Nincsenek az ember ltal behurcolt gerincesek sem (macskk, nyl- s egrflk), amelyek a termszetes nvnyzetet vagy a madrvilgot krosthattk volna. Ennek az llapotnak a megrzse rdekben a szigetre ltogatk szmt is korltozzk.


Saint-Lanne Gramont-sziget 45,8 km²-es terletvel s 480 mtert elr hegyvonulatval a Saint-Lanne Gramont-sziget[9] a harmadik legnagyobb; keleti szomszdja a Foch-sziget, nyugatra a Loranchet-flsziget partjai hzdnak. A sziget legnagyobb kiterjedse 16 km.

ghajlat

A Kerguelen-szigeteken hideg s rendkvl szeles ceni ghajlat uralkodik. A legenyhbb hnap (februr) sokvi tlaghmrsklete 7,5 C, mg jliusban s augusztusban ugyanez az rtk 2,0 C. Az vi kzphmrsklet 4,5 C krl van, ugyanakkor nyron is csak nha haladja meg a 10 C-ot, tlen pedig ritkn sllyed a −10 C al. A szigetvilg krli tenger gyakran hborog, mert fekvse folytn az Indiai-cen dli rszn, az „vlt negyvenesek” („Roaring Forties”) vben csaknem llandan ersen vagy viharosan fj nyugati szelek tjba esik. A nyugatias ramlssal rkez lgtmegekbl ves tlagban 708 mm csapadk hull, ami abszolt rtkben nem sok, a viszonylag gyenge prolgst is figyelembe vve azonban nedves ghajlatot jelent.

A kergueleni idjrs legmeghatrozbb eleme az lland szl, amely nem ritkn 200 km/h feletti sebessggel is fj. Az tlagos szlsebessg 35 km/h, az v 150 napjn viharos, 41 napjn orknerej szl is fellphet. Br az elbbiekben felsorolt rtkek extrm klmra utalnak, a szigetek mai ghajlata jcskn eltr a 18. szzadi felfedezsek idejn tapasztalttl. Napjainkban mr csak igen ritkn figyelnek meg jghegyeket a partok kzelben, s az utbbi harminc vben a jgsapkk, gleccserek is fogysnak indultak. Emiatt az 1960-as vekben mg megkzelthetetlen magaslatok, hegynyergek ma mr knnyen jrhatk.

Nvnyvilga

A szigeteken csak meglehetsen gyr tundranvnyzet fejldtt ki. A kedveztlen ghajlat – klnsen a viharos szlviszonyok – miatt nem tudtak fatermet nvnyek megtelepedni. A partvidkeken, 50 mteres tengerszint feletti magassgig fknt pzsitfvek tallhatk; a magasabban fekv tjak sziklafelszneit moha- s zuzmfajok bortjk. Kerguelen flrjnak leggyakoribb elemei a zuzmk, amelyeknek 150 fajt azonostottk, ebbl mintegy 60 endemikus. Sk terepen vagy vzfolysok kzelben – ahol a talaj nyirkos, ingovnyos – tzegmohk gyakran tmegesen bortanak be sszefgg felleteket, nha azonban meredekebb domboldalakra is felkapaszkodnak. Az ilyen terleteket jobb elkerlni, mert a mohaprna alatt rejtz tcskban derkig elsllyedhetnek az vatlanok.

Igen elterjedt nvnynemzetsgek Kerguelenen a tsksdicska (Acaena) s az ernysprna (Azorella). Az Azorella selago nev fajnak akr mteres vastagsg prnaszer pldnyai is lehetnek, amelyekbl nagy terlet, sszefgg nvnyzet is kialakul. Az ilyen laza s csszs felsznen az ember szmra rendkvl nehz az elrejuts, a tengeri madaraknak azonban eszmnyi fszkelhelyet biztost a zegzugos krnyezet. Hasonl aljzatot alkot a szigetvilgban endemikus, szegfvirgak kz sorolt Lyallia kerguelensis (Montiaceae) nvny is.

Jellegzetes shonos nvny a mindssze nhny szubantarktikus szigeten l, a keresztesvirgak (Brassicaceae) kz tartoz kergueleni kposzta (Pringlea antiscorbutica), amelynek tudomnyos neve egykori felhasznlsra utal. Rgen skorbut ellen fogyasztotta az erre vetd hajk legnysge, mivel nagyon nagy a C-vitamintartalma. A szrazfldi emlsk behurcolsa azonban komoly kvetkezmnyekkel jrt: az egr- s nylflk megtizedeltk a nvnyfaj populcijt, amely azta sem tudott regenerldni. Hasonl puszttst vgeztek a zuzmllomnyban a beteleptett rnszarvasok.

A gyengn fejlett szrazfldi flrhoz kpest a Kerguelen-szigetek krli cen nvnyzete gazdagnak mondhat. Elemei kzl emltsre mlt a Macrocystis pyrifera nev hatalmasra nv barnamoszat, valamint a Durvillea antarctica, amely thatolhatatlan algasznyegeket alkot a szikls partok mentn.

llatvilga

Az ember mr az els kergueleni felfedezutak idejtl kezdve komoly hatssal volt a szigetvilg trkeny koszisztmjra. A kmletlen, a szigetek llatvilgt kizskmnyol, folyamatos termelsnvekedst clz rablgazdlkodssal majdnem teljesen kiirtottk a fka- s pingvinllomnyt. Csupn a 20. szzadban sikerlt korltozni a vadszatot: az letbe lptetett szigor intzkedseknek ksznheten lassan helyrellt a fka- s pingvinpopulci.

A Kerguelen-szigeteknek igen gazdag s sokszn madrvilga van. Becslsek szerint 10–20 milli pldnyrl lehet sz, amelyek 18%-a pingvinfle, de nagyon sok viharmadrflk, albatroszflk, halfarkasflk s krkatonaflk (pl. a varacskos krkatona (Phalacrocorax verrucosus)) kz tartoz faj is fszkel itt.

A laposabb partszakaszokon – gy a Larose-blben vagy a Courbet-flsziget Ratmanoff-foknl – hatalmas kirlypingvin-kolnik lnek. A sziklsabb rszek jellegzetes fajai a bbits pingvin (Eudyptes chrysolophus) s az aranytoll pingvin (Eudyptes chrysocome). A szmtalan rpkpes madrfaj kzl kiemelend a szigetvilg valamennyi tagjn shonos kerguelen-szigeteki nylfarkrce (Anas eatoni).

Az emlsk legimpoznsabb helyi kpviseli a fkaflk. A dli elefntfkk (Mirounga leonina) a nyri idszakban vrl vre a sziget partjainl gylnek szaporodni, aminek sorn a hmek kegyetlen harcokat vvnak a nstnyek birtoklsrt. Gyakori tengeri faj mg a leoprdfka (Hydrurga leptonyx), de a kzeli vizekben sok kznsges barzdsblna, nagy mbrscet s kardszrny delfin l.

Az alacsonyabb rend llatok kzl a szmos rpkptelen[10] lgy- s lepkefaj emlthet; szrnyaik elcskevnyesedse a szeles ghajlatra vezethet vissza.

A szigetek felfedezst kveten tbb, nem shonos llatfajt is beteleptett az ember. A 19. szzadban cetvadszok hoztk magukkal hzillataikat: nyulak, macskk kerltek ekkor a szigetre. Az 1950-es vektl a juhtenyszts is megindult, ksbb Lappfldrl hoztak rnszarvasokat. A macskapopulci ltszma idkzben 15 ezerre ntt a becslsek alapjn, gy komoly veszlyt jelentenek a madarakra.

Trtnelme

  • 18. szzad

Yves Joseph de Kerguelen de Trmarec
A Kerguelen-szigeteket nagy valsznsggel Yves Joseph de Kerguelen de Trmarec (1734–1797) francia ellentengernagy s hajjnak legnysge pillantotta meg elszr 1772. februr 12-n. A tengersz tja a msodik nagyobb francia expedci volt az Indiai-cen dli rszn ebben az idben: 1772. janur 25-n a kzeli Crozet-szigeteknl vetette partra a vihar Marc-Joseph Marion du Fresne (1724–1772) felfedez egysgt.[11]

XV. Lajos francia kirly az ismeretlen dli kontinens megkeressvel s felttelezett lakinak megismersvel bzta meg de Kerguelent. De Kerguelen le-de-France szigetn – a mai Mauritiuson – kezdte felfedeztjt, ahonnan a Fortune s Gros Ventre elnevezs vitorlsokkal 1772. janur 16-n indult tovbb. A fsziget nyugati partjainl azonban lehetetlen vllakozsnak tnt a partraszlls. A Gros Ventre de Boiguehenneuc nev tisztjnek mgis sikerlt Grande Terre dlnyugati cscskben, az Anse du Gros Ventre-blben partot rnie, amivel a lakatlan szigetvilg francia felsgterlett vlt. A szlssges idjrsi helyzetben a kt haj legnysge szem ell tvesztette egymst, emiatt a de Kerguelen irnytsa alatt ll Fortune jval a msik haj eltt, mr mrcius 27-n visszatrt Franciaorszgba.[11]

A francia tengersz meg volt gyzdve arrl, hogy a rgta keresett dli szrazfldet tallta meg, amelyet ezrt La France Australe („Dli Franciaorszg”) nvre keresztelt. A kirlynak gazdag, srn lakott kontinensrl szmolt be, gy hamarosan jabb misszira kapott megbzst, ami 1773. mrcius 26-n vette kezdett. Ezttal hrom hajval indult a felfedezt: a Roland, Oiseau s Dauphine nev vitorlsok oktber 28-n folytattk tjukat vgleges cljuk fel Runion egyik kiktjbl.[11]

1774. janur 30-n lpett az jonnan felfedezett szrazfldre de Rochegude hadnagy a hajja utn elnevezett Oiseau-blben. De Kerguelent a kedveztlen idjrs s legnysge skorbut kvetkeztben meggyenglt egszsgi llapota azonban visszafordulsra knyszertettk, gy vgl nem lphetett a ksbb rla elnevezett szigetvilg fldjre. Szeptember 4-n a hajk jra elrtk a hazai partokat. Az expedci vezetjt 1776-ban katonai trvnyszk tlte el elmulasztott segtsgnyjts s nem utolssorban a kevss jvedelmez felfedezt miatt, emiatt tbb vet tlttt fogsgban. 1797-ben hunyt el Prizsban

James Cook
James Cook (1728–1779) msodik dli fltekei expedcijn, Resolution s Adventure nev hajival az Indiai-cen dli vizeit is felkereste; tja sorn vgleg bebizonyosodott, hogy a rgta keresett, letelepedsre alkalmas dli kontinens nem ltezik. Georg Forster (1754–1794) nmet termszettuds s nprajzkutat is rsz vett Cook felfedeztjn, a Resolution fedlzetn. Az t clja volt a nemrg felfedezett szubantartktikus szigetek pontosabb feltrkpezse is. A nehz idjrsi krlmnyek kztt azonban nem sikerlt megtallniuk a Kerguelen-szigeteket: a sr kdben a kt haj klnvlt, tjukat a j-Zland fel folytattk. Georg Forster tinapljban gy jegyezte fel az 1773 februrjban trtnteket:[12]

    „2.: Sikertelen ksrlet de Kerguelen r szigetnek megtallsra (dli szlessg 48 36', keleti hosszsg ± 60).”
    „8.: Az »Adventure«-t a kd miatt – elszr az t sorn – szem ell tvesztettk.”[13]

Cook harmadik tja a Resolution s Discovery vitorlsokkal ismt az Indiai-cen dli rszeire vezetett. A Jremnysg-foktl a Prince Edward-szigetek, majd a Crozet-szigetek fel haladtak a hajk, vgl 1776. december 25-n horgonyoztak le az Oiseau-blben. A hely ekkor kapta a Port Christmas elnevezst. Cook eredetileg az Elhagyatott-szigetek (Islands of Desolation) nevet adta volna a szigetcsoportnak, de a francia felfedez irnti tiszteletbl vgl a ma is hasznlatos Kerguelen-szigetek nvre keresztelte.

Az utazs elssorban tudomnyos clokat szolglt, ezrt a sziget nagy rszt mr ekkor feltrkpeztk, egyttal legalbb hsz itt shonos fajt rtak le. 1799-ben Robert Rhodes a Brit Kelet-indiai Trsasg megbzsbl tlttt nyolc hnapot a fsziget szakkeleti partvidkn, s jabb felfedezseket tett, valamint mg pontosabb trkpeket ksztett.

  • 19. szzad

A Kerguelen-szigetek felfedezst kveten nem sokkal – a zskmnyban gazdag terletet biztostand – megjelentek az els cet- s fkavadszok is. Mr 1791-ben vagy 1792-ben jrtak itt amerikaiak Alliance, Asia s Hunter nev hajikkal, br mg csak nhny hnapig tartzkodtak a terleten, s medvefkkra vadsztak. 1804-ben kvette ket egy brit fkavadszcsoport, akik annyira megtizedeltk a fkallomnyt, hogy az 1817-ben erre jr vitorls (Beagle) legnysge mindssze ngy pldnyt tudott sszeszmolni.

A blnazsr szmtott a lmpaolaj- s kenanyaggyrts legfontosabb alapanyagnak egszen a petrleum felhasznlsnak kezdetig. A cetek zsrszvetbl ellltott nyersanyag azonban egy id utn mr nem fedezte a szksgleteket, ezrt elefntfkk hjrtegt kezdtk hasznostani. George Howe, brit blnavadsz 1835 s 1840 kztt 3000 hordnyi, ugyanebben az idszakban amerikai vadszok pedig 3700 hord fkazsrt termeltek a szigeten. A nyers zsr hevtshez pingvintollat, st eleven pingvineket is felhasznltak.

A nehz krlmnyek kezdetben sok ldozatot kveteltek a tengerszek kzl. A szmtalan egykori sr – nhol egsz temetk – helye ma mr nem lelhet fel. A Norvgienne-blbe (Baie Norvgienne) nyl egyik fldnyelven tallhat John Matley-nek (†1810), a Duke of Portland kapitnynak vgs nyughelye, amely a legkorbbi sremlk a szigetvilgban.

1840-ben rkezett Kerguelenre James Clark Ross, brit felfedez HMS Erebus s HMS Terror nev vitorlsaival. Eldeihez hasonlan az Oiseau-blben vetett horgonyt; mjus 5. s jlius 29. kztt maradt a szigeten.

1874–75-ben tbb kutatcsoport is felkereste a szigeteket, hogy megfigyelhessk a Vnusz 1874. december 9-re elrejelzett tvonulst a Nap eltt. A viszonylag ritka esemny alapjn a tudsok az eddigieknl pontosabban szmthattk ki a Fld s a Nap tvolsgt, gy ebben az vben tbb megfigyelllst is ltestettek Kerguelenen. Egy amerikai expedci G. P. Ryan vezetsvel a Pointe Molloy nev helynl, a Courbet-flsziget dlnyugati rszn ptett fel kisebb csillagvizsglt, amely szeptember 7-n kszlt el. Az SMS Gazelle hadihajval rkez nmet tudsok a flsziget tellenes szaknyugati partjnl, Anse Betsynl, oktber 26-ra ptettk ki Georg von Schleinitz (1834–1910) irnytsval csillagszati s fldmgnessg-kutat kzpontjukat.[14]

Az 1872–76 kztt lezajlott brit szervezs, oceanogrfiai Challenger-expedci keretben 1874. janur 7-tl 31-ig a Kerguelen-szigetek trsgt is felmrtk. A kldets tudomnyos vezetst Charles Wyville Thomson (1830–1882), skt zoolgus vllalta.

1877-ben sznbnyszattal is ksrleteztek a szigeten, de a gyenge minsg energiahordoz kitermelse mg ugyanebben az vben megsznt.

A brit, amerikai s ausztrl blna- s fkavadszok folyamatos jelenlte fokozatosan alaknzta a szigetvilgra vonatkoz francia birtokignyeket, amit – mint a terlet els felfedezi – tovbbra is fenntartottak. A francia vezets ezrt elrendelte a Kerguelen-szigetek hivatalos birtokba vtelt, amit a L’Eure fedlzetn az Oiseau-blbe rkezett kldttsg 1893. janur 1-jn teljestett. Janur 7-n jabb ceremnia keretben megalaptottk a hajtrtteket ellt mentllomst.

  • 20. szzad

1901 s 1903 kztt jabb, ezttal nmet fldmgneses s ghajlati megfigyelhely lteslt a Baie de l’Observatoire elnevezs blben. Az pletet a Vnusz tvonulsakor az angolok ltal mg 1874-ben kialaktott vdkunyh gerendibl s deszkibl hzta fel a Gauss nev hajval, Erich Dagobert von Drygalski (1865–1949) irnytsa alatt rkez Antarktisz-kutatcsoport. A kutatllomst hallig Josef Enzensperger (1873–1903) hegymsz s meteorolgus vezette, aki napljban rszletesen beszmolt a gyakran igen nehz krlmnyekrl, a kellemetlen idjrsrl s az expedci rsztvevinek szenvedseirl. A nehzsgektl fggetlenl azonban mindig szp szavakkal illette a nagyszer szubantarktikus tjat. Enzensperger 1903. februr 2-n, a B1-vitamin hinya okozta beriberi-krban halt meg. Srja az egykori lloms kzelben lehetett, ma mr nem lelhet fel.

Henry Bossière (1859–1941) s Ren Bossière (1857–1941) 1908-ban trsasgot alaptottak Compagnie Gnrale des les Kerguelen elnevezssel, amely 1908 s 1929 kztt tbb-kevsb folyamatosan mkdtt. Juhtenysztssel ksrleteztek, de az llatok szmra is kedveztlen ghajlat miatt vgl ztonyra futott elkpzelsk.

A francia fivrek vezette trsasg a norvg A/S Kerguelen blnavadszcgnek adta a szigetek krli vizeken trtn blna- s fkavadszat jogt. A norvgek 1908-ban hoztk ltre bzisukat a Jeanne d’Arc-blben (Port-Jeanne d’Arc), s a kvetkez hrom vben 442 blnt ltek meg, bellk 13 760 hord cetzsrt nyertek ki. 1911-ben ttrtek a fkavadszatra, gy az 1911/12-es vadban mr 17 000 hordra ntt a zsrtermels.

A Rallier du Baty-testvreknek vannak nagy rdemei a szigetvilg tudomnyos feltrsban, akik 1908-ban sajt expedcit szerveztek a J. B. Charcot fedlzetn. Raymond Rallier du Baty (1881-1978) 1913-ban Curieuse nev hajjval ismt Kerguelenre ltogatott. A szorgos fivreknek ksznhet a szigetcsoportrl szl els, tfog lers; elsknt gyjtttek pontos vzrajzi, fldtani s geomorfolgiai adatokat. Nagyrszt nekik ksznheten szletett meg 1922-ben a Kerguelen-szigetek els teljes trkpe.

1929-ben brit–ausztrl–j-zlandi kutatcsoport utazott Kerguelenre Sir Douglas Mawson (1882–1958) vezetsvel, az RRS Discovery fedlzetn. A svjci Edgar Aubert de la Re (1901–1991) 1928 s 1952 kztt tbbszr jrt a szigetvilgban Austral nev hajjval; tudomnyos szempontbl is rtkes tapasztalatait 1932-ben trta a nyilvnossg el Etude Gologique et Gographique de l'Archipel des Kerguelen cm tanulmnyban.

  • A msodik vilghbor

A Kerguelen-szigeteket sem kmlte meg teljesen a msodik vilghbor. A szrazfldbe mlyen benyl fjordok kivl rejtekhelyet biztostottak az erre jr nmet hadihajk szmra. 1940-ben hrom segdcirklt is (Pinguin, Atlantis, Komet) a trsgbe irnytottak a nmetek. Az Atlantis javtsi munklatai sorn Bernhard Herrmann (1919–1940) matrz hallos sebeslst szenvedett; holttestt a Bouquet de la Grye-flszigettl dlre fekv Beau Temps-bl egyik kis szigetn helyeztk vgs nyugalomra. Srhelye gy a legdlebbi nmet katonasrnak szmt, amelynek gondozsrt Nmetorszg mg ma is fizet Franciaorszgnak.

A nmetek akr tengeralattjrkat is llomsoztathattak volna a Kerguelen-szigetek bleiben, a szvetsgesek ezrt tbb kiktsre alkalmas partszakaszt elaknstottak; gy prbltk az ellensges egysgeket tvol tartani s a terlet viszonylagos rintetlensgt megrizni. Egyes blkben mg ma is veszlyes lehorgonyozni.

  • Francia tengerentli terlett vlsa

1947 s 1954 kztt rendszeresen felkereste Kerguelent az Ausztrl Nemzeti Sarkkutat-expedci (Australian National Antarctic Research Expeditions). A francia kormny ezrt ismt szksgesnek ltta megersteni terleti ignyeit: 1949 decemberben Pierre Sicaud (1911–1998) irnytsval kialaktottk lland kutatllomsukat a Morbihan-blben, amelyet Port-aux-Franais nvre kereszteltek. A Prizstl val hatalmas tvolsg miatt 1924-ben Madagaszkr gyarmati kormnyzata al rendeltk a szigeteket. Mg a dlkelet-afrikai szigetllam nllsulsa (1960) eltt, 1955-ben ltrehoztk a Francia dli s antarktiszi terleteket (Terres australes et antarctiques franaises), mint Franciaorszg tengerentli terlett, amelynek egyik rsze Kerguelen lett.

A szigeteken tallhat kutatkzpont f tevkenysgi krbe geolgiai (vulkanolgiai, szeizmolgiai, kzettani), meteorolgiai, oceanogrfiai s hidrolgiai kutatsok tartoznak, de vgeznek itt orvostudomnyi, biolgiai – klnsen halbiolgiai – vizsglatokat is.

A sziget elltst biztost s szemlyszlltsra is hasznlt Marion-Dufresne II mellett a Paul-mile Victor Sarkkutat Intzet kisebb hajja, a Curieuse N.O. segti a szigetvilg szmos, csak tenger fell megkzelthet pontjn foly kutatsokat. A kutatk s a kisegt szemlyzet mellett bizonyos szm turista is a szigetekre ltogathat a Marion-Dufresne II fedlzetn, br az t igen kltsges, a haj radsul az eleve nehezen elrhet Runion szigetrl indul.

1963 ta a Courbet-flszigetrl rendszeresen indtanak tudomnyos cl kutatraktkat, elssorban Arcas, Dragon s Eridan tpusakat. A francia rgynksg (Centre national d’tudes spatiales) 1992-tl tart fenn egy Port-aux-Franais-tl 4 kilomterre lv bzist, ahonnan a francia guyanai Kourou rkzpontjbl indtott Ariane-raktkat irnytjk.

{Forrs}

 

G-Portl Histria - Avagy a kezdetektl napjainkig


* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.