szigetek : Heard-sziget s McDonald-szigetek |
Heard-sziget s McDonald-szigetek

A Heard-sziget s McDonald-szigetek lakatlan szigetek az Indiai-cen dli rszn, a dli sarkkr kzelben. Ausztrlia klbirtoka 1947 ta. A szigetcsoport terlete 372 km² s kt aktv vulkn tallhat rajta. 1997. december 26-a ta a Vilgrksg rsze. Meglehetsen zord az idjrsa csak idszakosan ltestenek kutatllomsokat a terletn.
Fldrajz
A Heard-sziget terlete 368 km², nagyrszt gleccserek bortjk, legmagasabb pontja a Mawson Peak nev vulkn 2745 mter magas cscsa. a Mawson Peak a legmagasabb – ausztrl fennhatsg terleten tallhat – hegy, 527 mterrel magasabb az ausztrl kontinensen tallhat Mount Kosciuszknl.
A msik aktv vulkn a McDonald-szigeten van: 75 ezer vig tart nyugalom utn 1992-ben trt ki, majd tovbbra is aktv maradt. Legutbb 2005. augusztus 10-n volt aktv.
A kicsiny McDonald-szigetek a Heard-szigettl 45 kilomterre nyugatra helyezkednek el. A hrom apr sziget – a McDonald-sziget (250 m magas), a Flat-sziget (55 m) s a Meyer-szikla (170 m) – terlete sszesen alig ri el a 2,5 km²-t.
Nhny apr sziget (Shag-sziget, Morgan-sziget, Sail-szikla s a Black-szikla) a Heard-szigettl 10 km-re szakra tallhat, sszterletk 1,1 km².
Kzigazgats s gazdasg
A szigeteknek nincs lland lakossga, kzigazgatsukat az ausztrliai Hobartbl intzi a Department of the Environment and Heritage (Krnyezetvdelmi s Termszeti rksg Minisztriuma), mivel a szigetek gazdag llatvilggal rendelkeznek. 65 ezer ngyzetkilomternyi tengert termszetvdelmi terlett nyilvntottak.
A szigeteket elssorban kutatk ltogatjk a nyri hnapokban. 1947-tl az 1950-es vekig kutatllomsok voltak a Heard-szigeten, 1971-ben pedig a McDonald-szigeten.
Gazdasgi tevkenysg nincs, a terlet TLD-kdja: .hm.
Trtnelem
A Heard-sziget a vilg egyik legflreesbb rszn tallhat, ezrt nagyon valszn, hogy a 19. szzad kzepig nem jrt ember a krnykn. Peter Kemp brit fkavadsz volt az els ember, aki 1833. november 27-n megpillantotta a szigetet, mikzben Magnet nev hajjval a Kerguelen-szigetekrl az Antarktisz fel tartott. Kemp felteheten partra is szllt, de felfedezse nem vlt kzismertt.
John Heard, az amerikai Oriental haj kapitnya 1853. november 25-n ltta meg a szigetet, Bostonbl Melbournbe tart tja sorn. Heard kapitny egy hnappal ksbb jelentette a felfedezst, gy a szigetet rla neveztk el. Nem sokkal ezutn, 1854. janur 4-n, William McDonald kapitny, a Samarang parancsnoka felfedezte a kzelben tallhat kisebb szigetekbl ll csoportot, amelyet azutn rla neveztek el.
Az els partraszllsra 1855 mrciusban kerlt sor, amikor Erasmus Darwin Rogers kapitny Corinthia nev hajjbl egy csapat fkavadsz rte el a szrazfldet. 1855 s 1880 kztt mintegy ktszz fkavadsz lt a szigeten, embertelen krlmnyek kztt, stt, fsts kunyhkban. Ez id alatt kiirtottk a szigeten tallhat fkk nagy rszt; tbb mint 100 ezer hord elefntfka-olajat ellltva.
Szmos hajroncs tallhat krnyken.
lvilg
A szigetek lvilga gyakorlatilag hbortatlan: sem lland emberi megtelepeds, sem beteleptett idegen fajok nem veszlyeztetik. A nvnyvilg mintegy 20 ngyzetkilomteren sszpontosul, zmmel a tengerparti svban. A szvetes nvnyeket mindssze 12 faj kpviseli; a nvnyek zmt klnfle moszatok s zuzmk teszik ki.
A gerinctelenek a nvnyvilghoz hasonlan ritknak mondhatak a nagy kiterjeds jegeseds s a szigetek izollt volta miatt. Kzlk leginkbb az zeltlbakat dokumentltk: 54 atkafajt, nyolc ugrvillst s egy pkfajt, illetve kb. 35 bogarat s legyet rtak le eddig.
Tizenkilenc madrfaj klt a szigeteken (nyolc viharmadrfle, hromfajta albatrosz, ngyfle pingvin, tovbb egy-egy sirly-, csr-, kormorn- s tokoscsrfaj) s tovbbi huszonnyolc faj kpviseli fordulnak meg itt. A klt fajok kzl ngy sebezhet a Termszetvdelmi Vilgszvetsg rtkelse szerint: a vndoralbatrosz (Diomedea exulans), a dli rishojsza (Macronectes giganteus), az aranytoll pingvin (Eudyptes chrysocome) s a bbits pingvin (Eudyptes chrysolophus). A kkszem krkatona (Phalacrocorax atriceps) s a falklandi tokoscsrmadr (Chinois alba) itt l llomnyai kln, endemikus alfajokat alkotnak.
Az emlsvilgot hrom szigeten szaporod fkafaj kpviseli: a dli elefntfka (Mirounga leonina), az antarktiszi medvefka (Arctocephalus gazella) s a szubantarktikus medvefka (Arctocephalus tropicalis). Ms, nem itt szaporod fkaflk is megfordulnak itt (a leoprdfka rendszeres vendg, de Weddell-, rksz- s Ross-fkt is regisztrltak mr).
A madarak s fkk szmra tpllkot nyjt krnyez, mintegy 65 000 ngyzetkilomternyi vzfelletet 2002 oktberben tengeri rezervtumm nyilvntottk. A helyi halak kztt a sgrflk Nototheniidae s Channichthyidae csaldjnak kpviseli a leggyakoribbak. A krnyken 1997 ta mkd halszat elssorban a chilei tengeri sgr (Dissostichus eleginoides) s a cskos jghal (Champsocephalus gunnari) kifogsval foglalkozik. A krnyk vizei a cetek szmra is gazdag tpllkkal szolglnak: szmos blna- s delfinfajt fajt figyeltek mr meg a krnyken.
{Forrs}
|