Bouvet-sziget
Bouvet-sziget (norvgul: Bouvetøya) egy lakatlan, vulkanikus, sarkvidki sziget az Atlanti-cen dli rszn, a Jremnysg foktl dl-dlnyugatra. Norvgia klbirtoka.
Fldrajz
A Bouvet-sziget koordinti: d. sz. 54 26′ k. h. 3 24′. Terlete 58,5 km², melynek 93%-t jg bortja. A gleccserek a dli s keleti parton belenylnak a tengerbe, a tbbi partszakaszt meredek sziklk bortjk, tovbb gyakran kpzdnek jgtblk a partok mentn, ezrt nagyon nehz megkzelteni a szigetet. Legmagasabb pontja az Olavtoppen nev cscs, amely 780 mter magas. 1955 s 1958 kztt egy lvafolyam jelent meg a sziget nyugati partjn.
A Bouvet-sziget az egyik legflreesbb hely a vilgon, holtversenyben ms, hasonl kis szigetekkel, mint a Tristan da Cunha-szigetek, a Hsvt-sziget, vagy a Pitcairn-szigetek. A legkzelebbi szrazfld a Maud kirlyn fld az Antarktiszon, amely 1600 km-re van dlre, s szintn lakatlan.
Trtnelem
A Bouvet-szigetet 1739. janur 1-jn fedezte fel Jean-Baptiste Charles Bouvet de Lozier, aki a francia Aigle s Marie hajk parancsnoka volt. Mivel a sziget pozcijt nem sikerlt pontosan meghatrozni, s Bouvet kapitny nem hajzta krbe, sokig homlyban maradt, hogy egy szigetrl, vagy egy kontinens rszrl van-e sz.
A szigetet legkzelebb 1808-ban talltk meg, ekkor mr sikerlt pontosan meghatrozni a helyzett, br a hajsok ezttal sem szlltak partra.
Elszr 1822 decemberben sikerlt kiktni a szigeten; Benjamin Morrell, a "Wasp" nev vitorls kapitnya fkkra vadszott itt.
1825. december 10-n egy bizonyos Norris kapitny szllt partra s elnevezte az addig nvtelen szigetet Liverpool-szigetnek s a brit korona nevben birtokba vette.
Az 1800-as vek vgig a szigetet ksrtet-szigetnek tartottk, mert tbb a felkutatsra indult expedci nem tallta meg.
Az els tartsabb emberi jelenltre 1927-ig kellett vrni, amikor pr hnapig norvg tengerszek tboroztak a szigeten, hogy Norvgia jogot formlhasson a terletre. Ekkor neveztk el a szigetet Bouvetøya-nak, ami norvgl a Bouvet-sziget megfelelje.
1964-ben egy elhagyott mentcsnakot talltak a szigeten felszerelssel egytt, de a csnak utasait mr nem talltk meg.
1971-ben a Bouvet-szigetet s a krnyez tengert termszetvdelmi terlett nyilvntottk. A sziget lakatlan maradt, habr a norvgok automata meteorolgiai llomst teleptettek ide 1977-ben.
1979. szeptember 22-n egy feldert mhold olyan hatalmas fnyvillanst szlelt az Indiai-cen dli rszn a Bouvet-sziget s a Prince Edward-szigetek kztt ami csak nukleris robbanstl vagy nagyerej meteorbecsapdstl szrmazhatott. Ksbb kimutattk, hogy a trsg vizei radioaktv anyagokkal szennyezdtek. Soha, egyetlen orszg sem ismerte be, hogy kze lett volna a Vela-incidens nven ismertt vlt esethez, de szles krben elterjedt az a felttelezs, hogy az Izrael s Dl-Afrika ltal kzsen kifejlesztett atombomba tesztelsre kerlt sor.
Habr lakatlan, a Bouvet-sziget nll fels szint domainnel (.bv) rendelkezik, br jelenleg nincs hasznlatban.
{Forrs}
|