Home ● foldal   Online ● vendgknyv   Antarktisz ● Dli-sarkvidk   Belps kijra

chat


 
site inf


Szerkeszt: anda;
  Induls: 2012.01.17.
  E-mail:  anda121313@gmail.com

 
ltogatk
Induls: 2012-01-18
 
Antarktisz
Antarktisz : Dli-Shetland-szigetek

Dli-Shetland-szigetek


A Dli-Shetland-szigetek az Antarktiszi-flszigettl 120 km-re szakra fekv szigetcsoport.[1] Az 1959-es Antarktisz-egyezmny rtelmben a szigetek fggetlensgt se el nem ismerik, se meg nem krdjelezik, gy az alr felek minden, nem katonai clra szabadon felhasznlhatjk a szigeteket.

A szigetekre 1908 ta az Egyeslt Kirlysg ignyt tart, s 1962 ta a Brit Antarktiszi Terlet rsznek tekinti. 1940 ta az Antarktiszi Chilei Terlet rszeknt a chilei kormnyt is ignyt tart. Ugyangy 1943 ta az Argentin Antarktisz (Tierra del Fuego, Antarktiszi s Dl-atlanti Szigetek Tartomny) rszeknt magnak tekinti Argentna is.

A szigetek klnbz terletein jelenleg sszesen 16 megfigyellloms van, melyek kzl a legtbb chilei. A kutatsok alatt gyakran megosztjk egymssal javaikat. Erre egy plda a chilei–amerikai Shirreff lloms. A megfigyelllomsok nagyobb rsze a Szent Gyrgy-szigeten van, mert itt ki tudjk hasznlni a chilei Eduardo Frei lgibzis kzelsgt.

Trtnete

1588-ban a holland Dirck Gerritsz, vagy 1603-ban a spanyol Gabriel de Castilla utazta elszr krbe ezeket a szigeteket. Mindketten valsznleg a Drake-szorostl dlre, a Dli-Shetland-szigetek terletn haladtak. 1818-ban Juan Pedro de Aguirre engedlyt kapott a Buenos Aires-i hatsgoktl, hogy egy olyan trsasgot alaptson, melynek legfbb clja fkavadszatok szervezse „nhny, a Dli-sark krnykn lv lakatlan szigeten”.
William Smith a brit Williams kereskedelmi briggel 1819-ben a chilei Valparaso fel tkzben letrt az eredetileg meghatrozott tvonaltl. A Horn-foktl dlre haladt, mikzben megpillantotta a Livingston-sziget legszakibb pontjt, a Vilmos-cscsot. Smith 1819. oktber 16-n visszatrt a Gyrgy kirly-szigethez, s bejelentette Nagy-Britannia terleti ignyt. Ez a Livingston-sziget lett az els a 60. dli szlessgi fokon tl felfedezett sziget.

A Drake-szoroson trtn 1819. szeptemberi tkelse sorn elsllyedt a spanyol haditengerszet hajja, a San Telmo. Hnapokkal ksbb a haj felttelezett roncsait fkavadszok talltk meg a Livingston-sziget szaki partjainl.

1819. december s 1820 janurja kztt Edward Bransfield fhadnagy a Kirlyi Haditengerszet tulajdonban lv Williams haj fedlzetrl megfigyelseket vgzett a szigeteken s egyidejleg, s feltrkpezte azokat.

A Valparasba kldtt amerikai gynk, Jeremy Robinson mr 1819. november 15-n tjkoztatta John Quincy Adams amerikai klgyminisztert Smith felfedezsrl, s Bransfieldne a kzeljvbe tervezett tjrl. Azt tancsolta a klgyminiszterek, hogy a kormny kldjn a terletre hajkat, hogy felfedezhessk azokat a szigeteket, ahol „feltrulnnak a gazdagsg, a hatalom s a boldogsg j forrsai, ezltal a tiszta tudomny javra vlna.” (new sources of wealth, power and happiness would be disclosed and science itself be benefited thereby.)

A szigetek felfedezse mind az amerikai, mind a brit fkavadszok kpzelett megmozgatta. Az els, a terleten dolgoz fkavadsz haj a Buenos Airesben bejegyzett brit kereskedk tulajdonban lvEspirito Santo brigg volt. A haj a Livingston-szigettl dlre fekv Rugged-szigetre hajzott, s a brit legnysg 1819 karcsonyn partra szllva, III. Gyrgy nevben brit terlett nyilvntotta a szigetet. Az esemnyek idbeni sorrendjt rszletesen lerja a haj kapitnya, Joseph Herring az Imperial Magazine 1820. jliusi szmban . Az Espirito Santt a trsgben az els amerikai fkavadszattal foglalkoz brig, a James Sheffield vezetsvel kzleked Hersilia, kvette a Falkland-szigetekrl, ennek a hajnak a msodtisztje Nathaniel Palmer volt.
Egy norvg blnavadsz csnak maradvnya, Half Moon Island

Az Antarktiszon elszr, a Dli-Shetland-szigeteken az 1820–1821-es nyri szezont kveten telelt t a Lord Melville szemlyzethez tartoz 11 brit tengersz, akik nem tudtk idben elhagyni a Gyrgy kirly-szigetet.

Miutn Fabian Gottlieb von Bellingshausen s Mikhail Lazarev vezetsvel sikeresen krbehajztk az antarktiszi kontinenst, 1821. janurban orosz Antarktisz-kutat expedci kttt ki a szigeteken. Az oroszok elkezdtk tanulmnyozni s elnevezni a szigeteket. Mind a Gyrgy kirly-, mind az Elefnt-szigeten kiktttek. Mikzben a csaldsrl elnevezett s a Livingston-sziget kztt haladtak, Bellingshausent megltogatta az amerikai haj vezetje, Nathaniel Palmer, s tjkoztatta, hogy a krnyken tbb tucat amerikai s brit fkavadsz-haj dolgozik.

Rvidesen az j-Dl-Britannia nevet hasznltk, de ezt hamarosan megvltoztattk a Dli Shetland-szigetek nvre. Az elnevezs a Skcia szaki partjainl fekv Shetland-szigetekre utal. Jelenleg a nemzetkzileg is ez az elfogadott elnevezse a szigeteknek. Mind a kt szigetcsoport megkzelten azonos tvolsgra van a Dli- illetve az szaki-sarktl, de a Dli-Shetland-szigetek tlaghmrsklete sokkal hidegebb.

A XIX. szzad folyamn s a 20. szzad elejn a szigeteken fkkra sblnkra vadsztak. 1908 ta a szigeteket a Falkland-szigeteki Fgg Terletek rszeknt kormnyoztk, de csak 1944-ben kapott lland lakossgot, mikor egy tudomnyos mrllomst helyeztek itt el. Az ausztrl nyr alatt a kzeli Antarktisz-flszigettel s Dli-Georgival egytt nagyon npszer turista clpont.

Fldrajza

A szigetcsoport a Falkland-szigetektl 940 km-re dlre, 93 km-re szakra a Csalds-szigettl s 269 km-re szaknyugatra a Clarence-szigettl tallhat.
A Dli-Shetland szigetek 11 nagyobb s szmtalan kisebb szigetbl llnak. Szrazfldi terletk 3687 km². A terlet 80–90%-a lland gleccserekkel fedett. A szigetcsoport legmagasabb pontja a Clarence-szigeten a 2.300 mterrel a tenger szintje fl magasod Irving-hegy.
A Dli-Shetland-szigetek kiterjedse a nyugat-dlnyugati Smith-sziget s a H-sziget valamint a kelet-szakkelet irnyban fekv Elefnt-sziget s Clarence-sziget kztt nagyjbl 300 kilomter.

ghajlat

A szigetek azonos tvolsgra vannak az egyenlttl, mint szakon az Atlanti-cenban a Ferer-szigetek, de az Antarktisz kzelsge miatt sokkal hidegebb az ghajlatuk. A szigeteket krllel tengert prilis elejtl december elejig jg bortja. A havi tlagos kzphmrsklet prilis s november kztt 0C alatt van.

A szigetek gleccserllomnya az utbbi vekben jelents mrtkben cskkent, de mindennek ellenre a felszn tbb mint 80%-a nyron is jggel bortott.

Az idjrs egsz vben felhs s szeles. Mindig ers nyugati szl fj. A legtbb napsts a hideg beksznthez kapcsoldik, dlrl a tl vgn s tavasz elejn nagyon hideg leveg ramlik a szigetek fl. A nyri kzphmrsklet nagyjbl 1,5C, a jellemz tli hmrsklet -5C. Az cen hatsra a nyri hmrsklet alacsony marad, s a nagy vztmeg megakadlyozza, hogy tlen annyira lehljn a leveg, mint a bels, szrazfldi terleteken.

Szigetek

szakrl dlre a nagyobb l pr kisebb sziget:

  • Cornwallis-sziget (kicsi)
  • Elefnt-sziget
  • Clarence Island-sziget
  • Rowett-ziget (kicsi)
  • Gibbs-sziget (kicsi)
  • Gyrgy kirly-sziget (a legnagyobb, Argentnban Mjus 25-dike-sziget, Oroszorszgban Vaterloo)
  • Bridgeman-sziget (kicsi)
  • Pingvin-sziget (kicsi – az antarktiszi rgiban lv szmtalan Pigvin-sziget egyike)
  • Nelson-sziget (Oroszorszgban Lipcse)
  • Robert-sziget (Oroszorszgban Polock )
  • Aitcho-sziget (kicsi)
  • Greenwich-sziget
  • Flhold-sziget (kicsi)
  • Csalds-sziget (kicsi)
  • Livingston-sziget (a msodik legnagyobb, orosz neve Szmolenszk)
  • Rugged-sziget (kicsi)
  • H-sziget (orosz neve Mali Jaroszlavec)
  • Smith-sziget (orosz neve Borogyino)
  • Deception Island (Teylya by Russia)
  • Alacsony-sziget
  • Fka-sziget (kicsi)

(A fentebb emltett orosz nevek trtnelmiek, s ma mr nem ez az orosz hivatalos nevk a szigeteknek.)

Kutatllomsok

Szmos nemzeti kutatlloms van a szigeteken:

  • ARG - Jubany kutatlloms (1953)
  • BGR - St. Kliment Ohridski kutatlloms (1988)
  • BRA - Comandante Ferraz kutatlloms (1984)
  • CHL - Presidente Eduardo Frei Montalva kutatlloms (1969)
  • CHL - Professor Julio Escudero kutatlloms (1994)
  • CHL - Captain Arturo Prat kutatlloms (1947)
  • ChileUSA CHL/USA - Shirreff Bzis (1990)
  • CHN - Great Wall kutatlloms (1985)
  • ECU - Pedro Vicente Maldonado Bzis (1990)
  • ESP - Juan Carlos I kutatlloms (1988)
  • ESP - Gabriel de Castilla kutatlloms (1989)
  • KOR - King Sejong kutatlloms (1988)
  • PER - Machu Picchu kutatlloms (1989)
  • POL - Henryk Arctowski kutatlloms (1977)
  • RUS - Bellingshausen kutatlloms (1968)
  • URY - Artigas kutatlloms (1984)

{Forrs}

 

G-Portl Histria - Avagy a kezdetektl napjainkig


Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.