Antarktisz : Déli-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek |
Déli-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek
A Déli-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek az Egyesült Királyság tengerentúli területe, szigetcsoport az Atlanti-óceánon, a dél-amerikai Tűzföld és az Antarktiszi-félsziget között. A területnek 1985 óta van külön irányítása, előtte a Falkland-szigeteki gyarmatok részeként kormányozták. A felségterülethez Déli-Georgia szigete (a legnagyobb sziget a térségben) valamint egy csoport kisebb sziget tartozik, amelyeket összefoglaló nevükön Déli-Sandwich szigeteknek hívnak. A szigeteknek nincs őslakosságuk, a lakosság gyakorlatilag a Bird-szigeti kutatóállomások legénységéből, tudósokból, a grytvikeni múzeum alkalmazottjaiból és a brit kormány tisztviselőjéből tevődik össze.
Déli-Georgia 1775 óta, a Déli-Sandwich szigetek pedig 1908 óta tartoznak brit fennhatóság alá. Déli-Georgia irányításának kiépítése 1843-ban kezdődött, az állandó helyi közigazgatás és a rendőrbíró 1909 óta szabályoz mindennemű gazdasági, tudományos és egyéb tevékenységet a térségben.
Argentína területi követelésekkel lépett fel az Egyesült Királysággal szemben: 1927-ben Déli-Georgiát, 1938-ban pedig a Déli-Sandwich szigeteket akarta megszerezni. Az Argentin Meteorológiai Szolgálat 1905-től fogva egészen 1949-ig együttműködött a britekkel a grytvikeni meteorológiai obszervatórium fenntartásában. Argentína egy tengerészeti állomást működtetett a Déli-Sandwich-szigeteken 1976 és 1982 között, amikor is Anglia felszámolta azt, és egy rövid időre elfoglalta Déli-Georgiát 1982-ben. Az argentin követelés mind a mai napig nem rendeződött, és nagyban hozzájárult az 1982-es falklandi háború kirobbanásához.
● Gazdaság
|