Larsen B-selfjg
Az Antarktisz Larsen B selfjege 2002-ben lnyegben 2 nap alatt esett szt. A Larsen A ( 6730′S, 06230′W) selfjege 2005 janurjban esett szt. Terlete 3250 km² volt.
Nyugat-Antarktiszi Graham-fld nyugati szlnek volt rsze a Larsen B selfjg. A fotn lthat terlet 240 km hossz s 50 km szles. Terlete 3250 km² volt, melynek 220 mter volt a vastagsga. A 720 millird tonnnyi jgtmb 50 ves folyamatos hmrskletemelkedsnek lett az ldozata. 12 ezer ven t fejldtt a Larsen B Dli-sark keleti rszn.
John Mercer 1978-ban ezt mondta: „Az egyik figyelmeztet jel, ami arra utal, hogy veszlyes melegedsi folyamat indult meg az Antarktiszon, az lesz, hogy a selfjg az Antarktiszi-flsziget mindkt partjn darabokra trik, elszr szakon, aztn folyamatosan egyre dlebbre is.”
A selfjegek 200 mter magassg jgtmegek. A tudsok krlbell 2100-ra valsznstettk a Larsen B levlst. A legmeglepbb az volt, hogy a folyamat pr nap alatt jtszdott le. A NASA Terra mholdjnak Modis felvtelei ingyenesen megtekinthetek. Ezeken a fnykpeken nyomon kvethetjk a jgtmb darabokra trst. A tudsok hibsan arra szmtottak, hogy az olvadkvz-tavak a jgtmbk tetejn csak ideiglenes olvadsok. Azt hittk, visszafagy a jg felletre. Ehelyett a vz lyukakat fr magnak le a tengerhez, gy darabolva fel a jeget.
A tengeri selfjg eltnse az addig biztonsgban lev szrazfldi jeget szolgltatja ki a veszlynek. Miutn a szrazfldi jg szintn megolvad, egyszeren az is beleomlik a tengerbe.
Al Gore Kellemetlen igazsg cm knyvben szemllteti a folyamatot a globlis felmelegedst kutatva. Tim Naish a Larsen B leszakadsa utn figyelmeztetett: tovbbi levlsok vrhatak.
|