Természeti adottságai
Földrajzi koordináták: 90°00’S, 0°00’E
Területe 14 millió négyzetkilométer (280 ezer négyzetkilométer jégmentes, 13,72 millió négyzetkilométer hóval fedett). Partvonala 17 968 km.
Így az ötödik legnagyobb kontinens lett Ázsia, Afrika, Észak-Amerika, és Dél-Amerika után de Ausztrália és az Európai szubkontinens előtt.
Az Antarktisz főleg a Déli-sarkkörtől délre helyezkedik el. A Déli-óceán veszi körül.
Két hegység húzódik rajta, melyeket a Ross-tenger és a Weddel-tenger közti földszoros választ el egymástól. A Weddel-tengertől nyugatra és a Ross-tengertől keletre levő területeket Nyugat-Antarktisznak, a másik részt Kelet-Antarktisznak nevezik.
A Föld jégkészletének 90%-a az Antarktisz jégtakarójában van, amely az édesvíz 70%-át tárolja. Körülbelül 98 százaléka vastag kontinentális jégtábla – átlagos vastagsága meghaladja a 2000 métert, melynek eredményeképpen az Antarktisz Földünk legmagasabb földrésze - és 2 százaléka 2000 és 4000 méter közötti terméketlen terület. Legmagasabb pontja a Vinson Massif, amely 5140 méter magas. Legalacsonyabb pontja: Bentley Subglacial Trench, mely 2555 méteres. Itt található a Föld legdélebbi aktív vulkánja, a 3795 méter magas Erebus. Forró vizes oldataiból naponta 80 gramm arany kerül a felszínre.Az Antarktiszon találhatók a Föld leghosszabb gleccserei. Megemlítendő a Lambert-gleccser (434 km), Rennick-gleccser (257 km) és a Beardmore-gleccser (161 km). Legnagyobb jégvastagsága 4775 m. A szárazföld körüli óceán egy részét is jég, úgynevezett selfjég takarja. Nagyobb selfjegei: Ross selfjég (félmillió km²), Filchner-Ronne selfjég, Larsen B selfjég. Jégmentes parti terület a déli Victoria Land egyes részei, Wilkes Land, az antarktiszi Peninsula területe és a Ross Island.
Télen sötétbe borul az egész kontinens, a nap csaknem fél éven keresztül egyáltalán nem jön fel. Ennek ellenére az Antarktisz körüli tengerek pezsegnek az élettől, de igazán nyáron elevenedik meg az élővilág.
Éghajlata:
Az Antarktisz a leghidegebb, legszelesebb és legszárazabb kontinensünk. Szigorúan alacsony hőmérséklet jellemzi, melyre hatással van az egyes területek magassága és az óceántól való távolság. Kelet-Atraktisz a magasabb területei miatt hűvösebb Nyugat-Antarktisznál. Az antarktiszi Peninsulának van a leginkább mérsékelt éghajlata.
A Gravitáció-hajtott szelek a tengerpart felé fújnak a magas, belső területek felől. Gyakori a hóviharok kialakulása a fennsík közelében. Deception Islandon levő vulkanizmus, de más szeizmikus tevékenység ritka és gyenge. Nagy jéghegyek szakadhatnak le a kontinensről.
Természeti kincsek:
A potenciális kőolaj- és a főldgázlelőhelyek mellett jelentős vasérc- és acélötvöző-, színes- és nemesfém-, valamint kőszénkészleteket feltételeznek a kontinens peremén, valamint a Transzantarktiszi-hegységben.
Földhasználat:
- termőföld: 0 %
- állandó termés: 0 %
{Forrás}
|