20. szzad
Az 1840-es vek utn mintegy 50 vig tart sznet kvetkezett. A terlet tovbbi felfedezse helyett inkbb az Antarktiszt kzelebb-tvolabb krlvev szigetek kiaknzsra tevdtt t a hangsly.
A szzadfordulra azonban ismt eltrbe kerlt a tudomnyos kutats. 1897-99-ben az Adrien de Gerlache vezette Belgica fedlzetn nemzetkzi szemlyzet belga expedci vgzett egy vig tart tudomnyos megfigyelst. A Belgica befagyott a Bellingshausen-tengeren a 72 dli szlessgen. Ez volt az els eset, hogy egy csoport ttelelt az Antarktiszon. A rendkvl rossz krlmnyek ellenre folytattk a megfigyelseket, s sok rtkes adattal valamint gazdag biolgiai gyjtemnnyel trtek haza.
A svd Otto Nordenskjld 1901-03-ban vezetett expedcit Antarctic nev hajjn, de az Antarktiszi-flszigettl keletre, a 65-nl hajtrst szenvedett. Az Uruguay nev argentin hadihaj mentette ki a csapatot. Szintn 1901-ben hajzott Antarktisz fel Erich von Drygalski Gauss nev hajjn. fedezte fel a II. Vilmos csszr partot a 90 keleti hosszsgnl. Ezutn a Gauss befagyott, s csak egy v mlva szabadult ki.
1902-ben a skt William Bruce felfedezte a Coats-fldet, ami a Weddell-tengerben fekszik.
1903-ban a Franais haj, Jean-Baptiste Charcot vezetsvel Nordensjldk megmentsre indult, de mivel a svd expedcit az Uruguay mr megmentette, a Francais folytatta a Belgica programjt. Charcot, miutn hazatrt, jabb expedcit szervezett, s 1908-ban tnak indult a Pourquoi pas? fedlzetn. Mindkt tjn fontos megfigyelseket tett, s rtkes trkpszeti munkt vgzett.
Ezek az expedcik mind elfutrai voltak a Dli-sark legyzsrt indtott harcnak. ttelelseikkel s szrazfldi behatolsaikkal bebizonytottk, hogy t lehet vszelni a telet az Antarktiszon, s kzlekedni is lehet stalpakon s sznkn. A kvetkez expedcik az tapasztalataikat felhasznlva jutottak el egyre tvolabbi pontokra.
Robert Falcon Scott els expedcijt 1901-1904-ben hajtotta vgre a Discovery nev hajval, fedlzetn olyan tudsokkal, akik ksbb szerepet jtszottak a kontinens megismersben (Shackleton, Wilson, Wild). Kt telet is tvszeltek a Ross-selfjgnl a McMurdo-szorosban. Scott, Shackleton s Wilson a 8217'-ig jutottak el 1902-ben egy nyri behatols sorn.
1908-ban Ernest Shackleton visszatrt a Ross-tengerhez Nimrod nev hajjn, s jra megprblta elrni a Dli-sarkot. A 8823'-ig jutott, de mintegy 180 kilomterre a saroktl vissza kellett fordulnia. Ugyanekkor egy ausztrl csoport Douglas Mawson vezetsvel felfedezte a Dli mgneses-sarkot a 7225' dli szlessg s a 15516' keleti hosszsg metszspontjban.
Miutn Robert Peary 1909. prilis 6-n elrte az szaki-sarkot, valsgos versenyfuts indult a Dli-sark meghdtsrt. Tbb nemzet, angolok, amerikaiak, nmetek, japnok s skandinvok egyarnt elsknt szerettk volna elrni ezt a nevezetes pontot. Vgl kt csoport, a Roald Amundsen vezette norvg, s a Robert F. Scott vezette angol felfedezcsapat indult tnak, szinte egyszerre.
Amundsen 1909-ben az szaki-sark meghdtsra indult tnak, de tkzben rte a hr, miszerint Peary megelzte. Ekkor dlnek fordtotta Fridtjof Nansen-tl klcsnkrt hres hajjt, a Fram-et, s 1910. nyarn kikttt Buenos Airesben. Ugyanekkor indult tnak Anglibl Scott is Terra Nova nev hajjn, az ausztrl Melbourne-ben kttt ki.
Scott 1911. janurjban mr az Erebus vulkn lbnl kttt ki, de korbbi, ugyanezen a helyen vert tborhelyt hasznlhatatlan llapotban tallta, ezrt 30 kilomterrel odbb, az Evans-foknl alaktotta ki a bzisukat. Amundsen tlk 700 kilomterre keletre vert tbort, a Blna-blben. A norvgok raktraikat a jgbe vjtk, maguk kunyhkban ltek, tborukat pedig Framheimnek neveztk el. Mindkt csapat a rvid nyarat arra hasznlta fel, hogy a sarkhoz vezet ton lelemraktrakat helyezzenek el minden szlessgi foknl.
1911. szeptemberben a norvgok nekivgtak az tnak, de a rossz idjrs miatt knytelenek voltak visszafordulni. Vgl oktber 19-n indultak el. A norvgoknak lgvonalban mintegy 1500 kilomtert kellett megtennik a sarkig. Az utat alaposan megterveztk: ngy sznkval mentek, amiknek a teherbrsa egyenknt 360 kg volt. A sznokat egyenknt 13 grnlandi kutya hzta, gy 4 hnapra elg lelmet s ftanyagot tudtak magukkal vinni. A Scott-expedci szibriai pnilovakat s kutykat vittek, s kt httel ksbb indultak, mint Amundsenk, radsul az tborhelyk mintegy 100 kilomterrel messzebb volt a sarktl.
Amundsenk j idt fogtak ki, sttt a nap, de a Ross-selfjgen tkelve, a Transz-Antarktikus-hegysg gleccserei, amik tele vannak szakadkokkal, mr jval nehezebb terepnek bizonyult. Tbbszr jglabirintusba keveredtek, amibl vissza kellett fordulniuk. Scottknak annyi elnyk volt, hogy Scott ismerte az t egy rszt, a Beardmore-gleccseren pedig a Shackleton-expedci nyomait kvettk. Azonban az llatokkal meggylt a bajuk, mivel a jghez nem szokott kutyk s pnik egyms utn hullottak el. Innen mr az embereknek maguknak kellett hzniuk a sznokat.
Amundsenk rtk el elbb a sarkot, 1911. december 14-n tztk ki a norvg zszlt, a helyet pedig VII. Haakon kirly fennskjnak neveztk el. Scott s csapata 1912. janur 16-n, azaz egy hnappal ksbb rte el a Dli-sarkot. A visszat nagyon nehz volt szmukra, hiszen a sznokat maguknak kellett hzniuk, az lelmk fogytn volt, s az idjrs is egyre rosszabbra fordult. Naponta csak 8-10 kilomtert tudtak megtenni.
Amundsenn mr rg visszartek a bzisukra, amikor a Scott-expedci tagjai feladtk a kzdelmet. Elszr Evans halt meg, majd Oates lbai fagytak el. t mg tovbb cipeltk, de egy nagy vihar sorn, hogy ne legyen trsai terhre, Oates elhagyta a strat, a testt nem talltk meg. Hrom ember maradt, Wilson, Bowers s Scott. Az hlzskba fagyott tetemket s az tinapljukat 8 hnappal ksbb talltk meg. Habr Scott expedcija tragdival vgzdtt, de hsies helytllsuk trtnete rendkvl npszer lett, fleg az Egyeslt Kirlysg terletn.
-
Felderts replgpekkel s hadihajkkal
A Dli-sark meghdtsa utn a kutats mr egyre inkbb modern technikai eszkzk segtsgvel trtnt. Az Antarktisz-kutats modern korszakt Richard Byrd amerikai tiszt els, 1928-29-ben trtnt replstl szmtjk. Byrd 1929 novemberben indult replgpen a Ross-selfjgen ltestett Little America bzisrl, s sikeresen eljutott a Dli-sarkig s vissza. Ezutn fedezte fel a Marie Byrd-fldet a Ross-selfjgtl keletre.
Ezekben az idkben tbb olyan norvg expedcit is szerveztek, amiken replgpekrl trkpeztk fel a kontinenst. Az egyik ilyet Douglas Mawson vezette, s rszletes trkpet ksztettek az Indiai-cen felli partszakaszrl, a 26 s a 82 kztt, s mintegy 2000 lgifott ksztettek a 80 ezer km²-es terletrl. A korszak msik jelents replje az amerikai Lincoln Ellsworth volt, aki 1936-ban elsknt tette meg az utat a Ross- s a Weddell-tenger kztt, azaz tszelte a kontinenst.
1923-ban megalaptottk a Discovery Bizottsgot, ami rendszeres expedcikat kldtt az gynevezett angol-vezetbe, a Falkland-szigetek trsgbe, s ott oceanogrfiai munkt vgeztek. Nmetorszg 1938-39-ben vgzett nagyszabs lgi trkpezsi munkt a 69-75 szlessgek, s a 10 nyugati s 20 keleti hosszsgok kztti terletekrl. A legnagyobb lgi feldert munkt azonabn Byrd harmadik expedcija vgezte. A vllalkozs neve High Jump (Magasugrs) volt, s 1946-47-ben hajtottk vgre. 12 hadihaj s 4000 fnyi katonasg vett rajta rszt. sszesen 8000 kilomternyi partszakaszt s 900 ezer km²-nyi terletet trkpeztek fel, miltal kirajzoldott a kontinens alakja.
Az Antarktiszt felfedez s feltrsban rsztvev orszgok egyms utn csatoltk sajt orszgukhoz a felfedezett szelvnyeket. Sorra pltek a kutatllomsok.
A nemzetkzi kutats korszaka az 1949-52-ben szervezett kzs norvg-brit-svd expedcival kezddtt. Fellltottk a Maudheim llomst, ahonnt kiindulva szrazfldi s lgi feldertutakat szerveztek, feltrtk a Maud kirlyn fldet, s jelents informcikat nyertek a jgtakar alatti felsznrl. Fontos meteorolgiai, gleccsertani, geolgiai megfigyelseket vgeztek, feltrtak 1000 km partszakaszt s 500 000 km² terletet. Ugyanekkor az Adlie-fldn francia kutatlloms lteslt a pingvinek tanulmnyozsra.
A Maudheim-i expedci vetette meg az alapjait az 1957-58-as Nemzetkzi Geofizikai v kutatsi programjnak. Ennek sorn 12 orszg indtott expedcit az Antarktiszra, s mintegy 40 kutatllomst szereltek fel. A program keretben brit nemzetkzssgi expedcit szerveztek a kontinens szrazfldi tszelsre. A csoport Sir Vivian Fuchs s Edmund Hillary vezetsvel indult a Weddell-tengertl, s a Dli-sark rintsvel a Ross-szigeteken ltestett Scott bzisra jutottak el. A kontinens legszlesebb keleti felnek tszelst oroszok hajtottk vgre, akik 1959. november 6-n indultak a Komszomolszkaja-llomsrl lnctalpas jrmvekkel, s 1838 km megttele utn 1959. december 26-n rkeztek meg a fldrajzi Dli-sarkon ltestett amerikai Amundsen-Scott kutatllomsra. A traktorexpedcinak is nevezett t sorn pontosan felmrtk a jg vastagsgt.
1957-ben lltottk fel az Antarktisz Kutat Szakbizottsgot 12 orszg tudsainak kzremkdsvel. Feladata az volt, hogy koordinlja az orszgok Antarktisz-kutat tevkenysgt. Egyeztettk az egyes nemzetek programjait, szabvnyostottk a mszereket, s megegyezs szletett az informcik s kutatk rendszeres egyms kzti cserjrl is. Ez a tudomnyos egyttmkds vezetett az 1959-ben Washingtonban megtartott nemzetkzi Antarktisz-konferencihoz, ahol ezen 12 orszg megkttte az Antarktisz-egyezmnyt, ami kimondja, hogy a 60 dli szlessgtl dlre lv valamennyi antarktikus terletet csak bks clra lehet felhasznlni. Katonailag le kell szerelni valamennyi kutatllomst, tilos nukleris robbantsokat vgrehajtani s radioaktv szemetet lerakni. Az egyezmny kimondja, hogy az Antarktiszon brmely orszg vgezhet bks kutatmunkt, de ugyanakkor nem kveteli meg, hogy az egyes nemzetek lemondjanak a terleti ignyeikrl. Az egyezmnyhez ksbb ms orszgok is csatlakoztak, gy Magyarorszg is.
{Forrs}
|