19. szzad
Cook semmit sem ltott az j kontinens partjaibl. A szrazfldet elsknt egy orosz expedci tagjai lttk meg mintegy 50 vvel ksbb.
Az oroszok is kt hajt indtottak tnak, a Vosztokot s a Mirnijt. A parancsnok az szt szrmazs Fabian Gottlieb von Bellingshausen lett, aki a Vosztok kapitnya volt. A Mirnij parancsnoka Mihail Petrovics Lazarev lett. 1819 kzepn indultak tnak Kronstadtbl.
Ugyanezen v decemberben meglttk a Dli-Georgia s Dli-Sandwich-szigeteket, s feltrkpeztk a partjaikat. Ezutn a Dli-sark felkutatsra indultak. A sarkkrt tlpve 1820. janur 28-n elrtk a 6923' dli szlessget, s ezzel dlebbre jutottak Cooknl. Az oroszok mintegy 40 kilomterre lehettek ekkor a kontinenstl. A partra ksbb holland blnavadszok jutottak el, akik Martha hercegnrl neveztk el.
Bellingszgauzen tovbbi kt alkalommal prblt behatolni a jg birodalmba, de az akkori hajk nem tudtak megbirkzni az idjrsi viszonyokkal s a jggel. Az antarktikus nyr igen rvid, gy egy hajttal nem tudtk krbejrni a kontinenst, gy hasonlan Cookhoz, a telet ceniban tltttk. Az expedci 1820 novemberben indult msodik tjra Sydney-bl.
Kelet fel hajzva folytattk az utat, s ngy prblkozsbl hromszor sikerlt tlpnik a sarkkrn. Az utols ksrlet sorn felfedeztek egy szigetet, amit I. Pter crrl neveztek el, hat nappal ksbb pedig egy magas hegylncot pillantottak meg, aminek az I. Sndor-fld nevet adtk. Errl sokig gy hittk, hogy flsziget, de 1946-ban egy kutatcsoport kimutatta, hogy sziget, csupn vastag jgtakar kapcsolja a szrazfldhz. Az utkor az Antarktiszt krllel Dli-cennak ezt a rszt Bellingshausen-tengernek nevezte el (angolos helyesrssal).
Bellingszgauzen folytatta tjt a Drake-tjrn keresztl. tkutattk a Dli-Shetland-szigeteket, s orosz nevet adott nekik, de ezek a nevek feledsbe merltek, mert a Dl-Amerika fell rkez fka- s blnavadszok a sajt elnevezseiket hasznltk.
Br Cook s Bellingszgauzen egyre szorosabb gyrbe fogtk Antarktiszt, egyikk sem tehette lbt a kontinensre. Erre csupn 1895. janur 23-n kerlt sor. Az els ember, aki Antarktiszra lpett, a norvg Carsten Egeberg Borchgrevink volt. Kristensen kapitny expedcijval rkezett a Robertson-blbe, ahol a kapitny tbbedmagval, kztk Borchgrevinkkel egytt csnakba szllt. Amint a csnak partkzelbe rt, Borchgrevink belevetette magt a jeges vzbe, hogy elszr mindenkppen lphessen Antarktisz fldjre.
4 vvel ksbb, 1899-ben vezette azt a 10 tag csoportot, ami elszr telelt t az Antarktiszon, s megfigyelseikkel az els hiteles adatokat szolgltattk.
Bellingszgauzen s Borchgrevink kutatsai kztt eltelt 70 vben is tbben jrtak ezen a vidken. Az 1820-as vektl kezdve fka- s blnavadszok rkeztek a Tzfld fell. Az angolok szerint az honfitrsaik, William Smith s Edward Bransfield pillantotta meg elszr az Antarktiszi szrazfldet. Smith a Horn-fokot akarta megkerlni egy teherhajval, de dlnek sodrdva szrazfldet pillantott meg. Jelentst tett a Brit Tengernagyi Hivatalnak, ami az Andromache nev hajt kldte ki Valparaiso-bl, feldertsre. Ennek a parancsnoka volt Bransfield hadnagy, s az ton vele tartott Smith is. A kettejk ltal felfedezett partot a tengernagyi hivatal els lordjrl neveztk el Graham-fldnek.
Az amerikaiak azonban ktsgbe vontk, hogy Bransfield s Smith fldet lttak volna, szerintk csupn egy szigetet fedeztek fel, gy k a szintn amerikai Nathaniel Palmernek hittek, aki Hero nev hajjval fkavadszat kzben "hitelt rdemlen" pillantotta meg a kontinenst a Deception-sziget kzelben. Ennek alapjn az angolok Graham-fldnek, az amerikaiak Palmer-fldnek neveztk el ugyanazt a flszigetet. Ksbb, a vitk elkerlse rdekben a semleges Antarktiszi-flsziget nevet adtk a helynek, ami ma is ezen a nven szerepel a trkpeken.
1823-ban egy James Weddell nev angol blnavadsz Jane nev hajjval jrta az antarktiszi vizeket, amikor hatalmas tengert fedezett fel, amit rla neveztek el Weddell-tengernek.
Az Enderby-fivrek sztnzsre, akik egy brit blnavadsz-trsasg vezeti voltak, egyre tbb haj vgzett a vadszaton kvl fldrajzi megfigyelseket, felfedezseket is. Ennek eredmnyekppen 1831-ben felfedeztk az Enderby-fldet, a felfedez John Bisco volt Tula nev hajjn. 1833-ban Peter Kemp a Kemp-partot fedezte fel az Indiai-cen felli oldalon. 1839-ben bukkant r a Balleny-szigetekere John Balleny, Sabrina s Eliza Scott nev hajin, s a szigetektl nyugatra felfedezett egy partszakaszt, amit Sabrina-partnak nevezett el.
Az 1840-es vekben a blnavadszok helyett mr kormnyok tmogatsval indtott tudomnyos expedcik indultak Antarktisz fel.A francia Dumont d'Urville ltal vezetett expedci kt hajval, az Astrolabe s Zele nevekkel indult tnak. 1838-ban Dl-Amerika fell jvet bejrta a Weddell-tengert s az Antarktiszi-flsziget partjait. Kt v trpusi vizeken val hajzs utn 1840-ben Tasmania fell trt vissza s felfedezett egy j partot, amit felesge utn Adlie-fldnek nevezett el.
Az amerikaiak is indtottak expedcit, Charles Wilkes vezetsvel 1839-42-ben. Az ltala feltrkpezett, a 150 s 100 keleti hosszsgok kztt fekv terleteket Wilkes-fldnek nevezik.
1840-43-ban az angol James Clark Ross kt specilis hajval, a jg kztti hajzsra alkalmas Erebussal s Terrorral hajzott. Sikerlt ttrnie az sz jghegyek kztt, s egy hatalmas jgmentes tengert fedezett fel. Ez a tenger, amit rla Ross-tengernek hvnak, a szrazfldbe legmlyebben benyl tenger. Ross ugyanezen az ton fedezte fel az Antarktisz egyetlen aktv vulknjt, a majdnem 4000 mter magas Erebust. Az expedcit vgl egy 60 mter magas jgfal lltotta meg. Ez a Ross-selfjg.
{Forrs}
|